Główne zasady optymalizacji magazynu

                                   
                                   
                                   
                       
W przypadku branży spożywczej dobór odpowiednich regałów oraz strategii magazynowania i pobierania towarów pozwala zmniejszyć kubaturę strefy składowania, co generuje znaczne oszczędności w obiektach, gdzie należy utrzymywać określoną temperaturę np. w chłodniach. Z kolei ograniczenie liczby ścieżek i korytarzy roboczych oraz zastosowanie rozwiązań energooszczędnych w wózkach widłowych pozwoli obniżyć ponoszone wydatki na ich bieżące użytkowanie. Nowoczesna flota może zostać wyposażona w takie technologie jak baterie litowo-jonowe czy napęd hybrydowy, które zapewniają ich bardziej ekonomiczną i wydajną pracę. 

- W przypadku wózków elektrycznych korzystnym rozwiązaniem jest zastosowanie programów sterujących odbiornikami elektrycznymi tj. oświetlenie, ogrzewanie czy wycieraczki Wyłączenie niewykorzystywanych w danej chwili urządzeń np. świateł i ogrzewania podczas długiego postoju czy przednich reflektorów podczas jazdy do tyłu pozwala na uzyskanie oszczędności od 10% do 20% pobieranej energii – mówi Tomasz Sobczak z firmy STILL Polska. Duże znaczenie dla optymalizacji magazynu ma także postępująca automatyzacja. Coraz większą popularnością cieszy się choćby technologia RFID pozwalająca na radiową identyfikację przepływu towarów w magazynie, samobieżne wózki widłowe oraz technologie sterowania głosowego. Nowoczesna, indywidualnie dopasowana infrastruktura nie jest jedyną metodą optymalizacji.

Warto udoskonalić procesy logistyczne także w już funkcjonujących obiektach, bez tak kosztownych inwestycji. Na rynku istnieje coraz więcej rozwiązań IT, które wspomagają proces racjonalnego planowania przepływu materiałów, kontrolują wykorzystanie floty czy monitorują stan techniczny wózków widłowych zapewniając ich pełną dostępność do pracy.
Choć wprowadzenie zmian, czy to we flocie, czy w infrastrukturze, wymaga dodatkowych nakładów finansowych, dobrze dobrane inwestycje nie tylko się zwracają, ale w perspektywie czasu generują dodatkowe korzyści. Program sterujący pracą odbiorników elektrycznych Blue Q firmy STILL podczas pięcioletniej eksploatacji wózka elektrycznego o udźwigu 1,6 tony w trójzmianowym trybie pracy pozwalają zaoszczędzić około 2500 EURO. Wdrażając system sterowania głosowego w połączeniu z pracą samobieżnych wózków widłowych, wydajność wzrasta o 15 – 25 %. Z kolei napęd hybrydowy wraz z technologią kumulowania energii wytwarzanej podczas procesu hamowania umożliwia redukcję zużywanego paliwa nawet do 15%. Automatyzacja wybranych procesów pozwala generować oszczędności także poprzez redukcję popełnianych błędów i wypadków, zmniejszenie liczby pracowników potrzebnych do wykonania konkretnego zadania czy optymalizację ścieżek.
Aby wprowadzić trwałe zmiany w funkcjonowaniu magazynu niezbędne jest przeprowadzenie analizy zachodzących procesów logistycznych i wykrycie słabych punktów, takich jak choćby „wąskie gardła”. Konieczne będzie także dokonanie rachunku poniesionych kosztów w stosunku do planowanych zysków. Jednak kryterium ekonomiczne jest tylko jednym z wielu czynników, które powinny decydować o planowanej optymalizacji. Istotne są także takie aspekty jak podwyższenie jakości usług, dbałość o środowisko naturalne czy bezpieczne miejsce pracy.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili