9.9 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Jak zmienił się rynek logistyki magazynowej pod względem procesowym

Wśród szeregu operacji prowadzonych na powierzchni magazynowej, coraz większy udział zajmują właśnie usługi dodatkowe.


 


Składowanie towaru i operacje na pełnych i homogenicznych paletach, to najczęstsze, ale nie jedyne procesy występujące w magazynach. Przy obecnych trendach zapytania ofertowe dotyczące tylko i wyłącznie powyższych usług stają się rzadkością. Coraz więcej powierzchni magazynowej, która kiedyś była przeznaczona pod regały wysokiego składowania, zajmują miejsca pickingowe czy kompletacyjne.


Kompletacja: klient z segmentu e-comerence vs. dostawca sieci detalicznych


Ilość konsumentów korzystających z oferty wirtualnych sklepów systematycznie wzrasta. E-sklepy są dla użytkowników wygodnym rozwiązaniem, gwarantującym jednocześnie oszczędność czasu. Są dostępne praktycznie w każdym miejscu i w dowolnym czasie. Jednak jak ten prosty proces zakupów przez Internet przebiega z punktu widzenia logistyki?


   System rejestruje zamówienia ze sklepu internetowego, następnie pracownik magazynu ściąga konkretne zlecenie, przygotowuje odpowiednią ilość asortymentu, pakuje produkty i wysyła do Klienta docelowego. Na przeprowadzenie wszystkich tych operacji mamy do 12 godzin, a czasem tylko godzinę


– mówi Karol Borowski Sales Manager, 7R Solution i dodaje


    Sama procedura  wydaje się prosta, natomiast biorąc pod uwagę to, że każde zamówienie jest indywidualne, ilość dzienna wysyłek rzadko kiedy możliwa do przewidzenia, a często mamy jeszcze do czynienia z korektami zamówienia czy zwrotami, cały proces  wymaga od nas dużo więcej wysiłku  niż można by się było spodziewać .


 


Z usługi kompletacji oprócz klientów z segmentu e-commernce, korzystają również dostawcy produktów dużych sieci detalicznych. Na terenie magazynów przygotowywane są ekspozytory półkowe.


  • Towar od producenta trafia na magazyn w formie homogenicznej, następnie jest rozformowywany, a na zupełnie nowej palecie są formowane display-e (ekspozytory). W nich znajduje się zazwyczaj od 3 do 5 rodzajów różnych artykułów, ale zdarzają się i większe kombinacje asortymentu lub jak to określamy „mix-y”.  mówi Karol Borowski  – Coraz więcej firm decyduje się na takie rozwiązanie i zamiast przesyłać do sklepów całe palety towarów, dostarcza gotowe ekspozytory półkowe z odpowiednim mixem produktów na każdej warstwie – dodaje.


Co-packing i labelling


Kolejną usługą dodatkową świadczoną przez operatorów magazynowych jest co-packing. Chodzi o tworzenie zestawów promocyjnych składających się z kilku pojedynczych produktów jak piwo, chipsy i orzeszki. Oczywiście pakowanie wszystkich produktów odbywa się ręcznie lub w sposób pół-automatyczny. Zdarza się, że tej operacji towarzyszy również labelling (in. etykietowanie), a więc dołączanie do każdego z produktów naklejki z wymaganą informacją.


  • Z labellingiem bardzo często spotykamy się również w przypadku klientów, którzy importują swoje produkty. W kontenerze, który do nas trafia, znajdują się różne towary bez polskich opisów czy instrukcji. Każdy zbiorczy nośnik otwieramy, oklejamy go dodatkowymi etykietami i ponownie pakujemy produkt. Następnie pozostaje tylko wysyłanie do konkretnego odbiorcy. – mówi Karol Borowski Sales Manager, 7R Solution – Biorąc pod uwagę obecne trendy, coraz częściej występujące zapytania i realizację operacji związanych z konfekcjonowaniem, etykietowaniem oraz  co-packingiem, jestem przekonany, że handlingi paletowe i ich składowanie w formie homogenicznej w niedługim czasie będą stanowiły coraz mniejszy segment całego procesu logistycznego. – dodaje. 

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili