Program Uspokojenia Ruchu

5 marca Podsekretarz Stanu Zbigniew Rapciak spotkał się z przedstawicielami Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w związku z przygotowywanym w resorcie Programem Uspokojenia Ruchu na lata 2009-2014. 

Celem Programu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w obszarach zabudowanych, gdzie dochodzi do największej liczby wypadków i rozpropagowanie idei oraz dobrych praktyk z zakresu uspokojenia ruchu. Program będzie realizowany na zasadzie współpracy pomiędzy Ministrem Infrastruktury, wojewodami i jednostkami samorządu terytorialnego. Całkowity koszt realizacji Programu jest szacowany na co najmniej 177 mln euro. Program Uspokojenia Ruchu będzie częściowo finansowany z pożyczek Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Banku Światowego. Do resortu wpłynęło 2850 wstępnych zgłoszeń od samorządów z całego kraju zainteresowanych realizacją zadań na ogólną sumę 3,89 miliarda złotych.

Uspokojenie ruchu polega na wprowadzeniu stopniowania prędkości jazdy w zależności od funkcji jaką droga pełni w danym obszarze. Parametry techniczne drogi będą dostosowane do założonych prędkości jazdy (np. 50 km/h lub 30 km/h), przy czym ruch spowalniany będzie z wykorzystaniem rozwiązań przyjaznych m.in. komunikacji miejskiej. Podstawowy układ dróg dostosowany będzie z założenia do prędkości 50 km/h, a układ uzupełniający (połączenia lokalne) do prędkości 30 km/h. Zastosowane fizyczne środki uspokojenia ruchu będą funkcjonowały skutecznie przez całą dobę, praktycznie eliminując konieczność kontroli policyjnych. Jednocześnie poprzez ograniczenie dostępności do wydzielonych obszarów eliminowany będzie ruch tranzytowy w relacjach stanowiących często skróty z wykorzystaniem dróg do tego nieprzystosowanych. Podjęte działania wpływać będą również na poprawę estetyki otoczenia.

Polska realizuje Krajowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GAMBIT 2005, w którym zawarte są szczegółowe cele związane z uspokojeniem ruchu i zalecenia wsparcia finansowego z poziomu centralnego dla działań realizowanych przez samorządy. Na tej podstawie planowane jest podjęcie Programu Uspokojenia Ruchu na lata 2009-2014.

Program będzie obejmował następujące działania:
• Opracowanie przewodnika do uspokojenia ruchu wraz z katalogiem typowych rozwiązań. Termin: 2008 rok. Realizacja i finansowanie: Ministerstwo Infrastruktury (28 tys. euro).
• Szkolenie z uspokojenia ruchu dla zarządców dróg oraz zatrudnienie konsultantów do obsługi Programu (pomoc techniczna). Termin: 2009-2015. Realizacja: Ministerstwo Infrastruktury. Finansowanie: pożyczka Banku Światowego lub Europejskiego Banku Inwestycyjnego (8,2 mln euro) i środki budżetu państwa (1,2 mln euro – VAT).
• Wdrożenie uspokojenia ruchu w miastach i miejscowościach (część inwestycyjna). Termin: 2010-2014. Realizacja: Ministerstwo Infrastruktury, wojewodowie, jednostki samorządu terytorialnego. Finansowanie: pożyczka Europejskiego Banku Inwestycyjnego (125 mln euro) i środki własne samorządów (min. 42 mln euro).

W części inwestycyjnej zostanie wykorzystana struktura zarządzania i przepływ środków stosowane w Programie Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych na Drogach. Wybór zadań nastąpi w drodze konkursu w oparciu o kryteria ogłoszone przez Ministerstwo Infrastruktury.

Program Uspokojenia Ruchu będzie zmierzał do osiągnięcia efektu synergii z Programem Budowy Dróg i Autostrad oraz z Programem Drogi Zaufania GDDKiA. W Programie zostaną zastosowane procedury zamówień publicznych zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych i wytycznymi Banku Światowego.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili