13 C
Warszawa
piątek, 24 marca, 2023

Nowa taryfa opłat portowych

Prężny rozwój rynku kontenerowego zwiększał obroty portów Zatoki Gdańskiej. Szczególnie widoczny był wzrost w Porcie Gdynia. Jak podaje ZMPG S.A., zwiększone obroty nie przełożyły się na odpowiadający im wzrost dochodów z opłat portowych, czego przyczyną jest umacniający się wobec euro złoty.

Przeładunek kontenerów  Porcie Gdynia w 2007 roku wyniósł 614 373 TEU, co stanowiło o ponad 30 proc. więcej niż w roku poprzedzającym.  Również o ponad 30 proc. obniżono w 2007 roku stawki opłat portowych dla kontenerowców.

Tymczasem w Gdyni padł kolejny rekord. 10 października Bałtycki Terminal Kontenerowy w przeciągu 3,5 godzin przeładował 141 kontenerów. Świadczy to o wciąż wysokim i niezachwianym problemami rynków finansowych potencjale branży morskiej.

– Polskie porty zaczynają ze sobą konkurować i to cieszy. Nie tylko ze względu na koszty ale także na zakres możliwości operacyjnych. Jeszcze niedawno praktycznie monopolistą jeżeli chodzi o przeładunki kontenerowe była Gdynia wspierana w niewielkim stopniu przez Szczecin-Świnoujście. Konkurencja ze strony Gdańska spowodowała, iż mamy do czynienia ze wzrostem inwestycji, co daje nam szersze możliwości współpracy jak i rozwoju w obszarze transportu kontenerowego.  – mówi Mateusz Barycza, menedżer ds. sprzedaży w LCS Logistics SA.

?LCS Logistics SA ma świadomość potencjału branży morskiej stąd też nasze aktywne działania, prowadzone przez oddział w Gdyni, zmierzające do rozwoju współpracy z naszymi obecnymi i potencjalnymi klientami w tym zakresie -dodaje Barycza.

źródło:
informacje o Bałtyckim Terminalu Kontenerowym: Glaubicz Garwolińska Consultants
informacje o taryfie opłat portowych – informacja prasowa ZMPG S.A.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
312ObserwującyObserwuj
spot_img

Prowadzisz firmę transportową? Zobacz, jakie możliwości dają Ci nowe technologie!

Funkcjonowanie firmy z branży logistycznej to złożony i wieloetapowy proces. Nowoczesne systemy pozwalają na pełną kontrolę nad różnymi zagadnieniami, w tym czasem pracy kierowców,...

Z ostantiej chwili