Mapa dla ciężarówek

Mała firma transportowa zaoszczędzi nawet 100 tys. zł rocznie

Proces projektowania podróży jest jednym z najistotniejszych elementów w całym łańcuchu dostaw. Dzięki dobrze zaplanowanym trasom przejazdów TIRów, w skali roku przewoźnik może zaoszczędzić nawet 15 proc. na kosztach paliwa. Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie odpowiednich map i technologii, które ułatwią wyznaczenie trasy odpowiedniej dla ciężarówek.

Nawigacja dla ciężarówek to za mało

Tir wjechał w wiadukt”[1] informują tytuły medialnych komunikatów m.in. z Gdańska, Łodzi, Warszawy, (…) traktujące o pojazdach ciężarowych, których wysokość nie pozwoliła pokonać obranej trasy. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy taka informacja pojawiła się na ponad dwóch tysiącach polskojęzycznych stron www. Więc jak się okazuje – nadzieja, że droga wyznaczona przez tradycyjny GPS pozwoli ciężarówce na swobodny przejazd może okazać się złudna. By brutalnie nie przekonać się o ograniczeniach infrastrukturalnych względem swojej floty, warto rozważyć wyposażenie logistyka w system zawierający mapę ciężarową. Pozwoli ona na precyzyjne wyznaczenie korytarza, uwzględniając: wysokość i szerokość pojazdu, dopuszczalną masę całkowitą pojazdu, nacisk na osie czy ograniczenia dotyczące przewozów ADR.

Mapa dla ciężarówek – oszczędność czasu i pieniędzy

Mapy z atrybutami ciężarowymi znajdujące się w rozwiązaniach telematycznych pozwalają zaoszczędzić nawet kilkanaście  procent na kosztach paliwa. Planowanie z uwzględnieniem tych danych znacznie usprawnia procesy planowania tras.– mówi Marta Staniszewska, specjalista ds. wdrożeń i szkoleń marki GBOX.

Rys.1. Założenia pojazdu klienta marki GBOX oraz wyliczenie oszczędności wynikającej z zastosowania narzędzi telematycznych.

grafika 1

Oprac: GBOX

Kluczowym celem każdego właściciela firmy transportowej jest organizacja optymalnego i efektywnego przewozu z uwzględnieniem czasu i kilometrów niezbędnych do jego realizacji. Jeszcze do niedawna do jego realizacji wystarczała standardowa nawigacja dla samochodów osobowych. Jednak zmiany technologiczne i infrastrukturalne spowodowały, że dynamiczny rozwój branży transportowej, narzędzi i możliwości – w tym systemów telematycznych – daje możliwości dokładniejszej i bardziej ekonomicznej dla przewoźnika realizacji frachtu. Taki system uwzględnia wszelkie ograniczenia dla większych pojazdów, co pozwala od razu na obranie optymalnej trasy, bez ryzyka nadrabiania kilometrów z powodu np. wiaduktu o niższej wysokości, niż naczepa, czy też ograniczeń wagowych.

Mapy tradycyjne vs. mapy dla ciężarówek

Narzędzia, które wykorzystują mapy dla samochodów ciężarowych, są w stanie zaplanować trasę uwzględniając te czynniki, dzięki czemu kierowcy unikną problemów wynikających z ograniczeń infrastruktury – dodaje Marta Staniszewska, GBOX

Rys. 2. Mapa dla osobówek vs. mapa dla ciężarówek

Mapa dla osobówekMapa dla ciężarówek
Szacowany czas podróży++
Wskazanie dopuszczalnej DMC+
Wskazanie dopuszczalnego nacisku na osie+
Wskazanie dopuszczalnej wysokości pojazdu+
Wskazanie dopuszczalnej szerokości pojazdu+
Długość wyznaczonej trasy++
Możliwość oznaczenia / etykietowania pojazdów++
Wskazanie ograniczeń dla pojazdów ADR+
Widok satelitarny ++
Możliwość utworzenia POI++
Informacja o odległości do pojazdów++
Oprac: GBOX

Kontrola położenia pojazdów i nie tylko…

Przewoźnicy, którzy korzystają z naszych narzędzi wyposażonych w mapy dla ciężarówek podkreślają, że monitorowanie realizacji przewozu jest dla nich bardzo cenne, gdyż dzięki temu mogą na bieżąco szacować czas dotarcia do celu. Często używają informacji o dokładnej lokalizacji na widoku satelitarnym i podglądu Street View. Ponadto klienci, których flota posiada komputery pokładowe, mają możliwość przesyłania wytyczonego korytarza (już z uwzględnieniem atrybutów ciężarowych) bezpośrednio do nawigacji, z której korzysta kierowca, co znacznie usprawnia wewnętrzne procesy – poprzez m. in. skrócenie czasu dojazdu do miejsca docelowego – mówi Marta Staniszewska.

Rys. 3. Pogląd na mapę dla ciężarówek w systemie GBOX

mapa

Źródło: GBOX

Bezpieczeństwo floty – kosztowne i ryzykowne błędy

Dzięki mapie dla ciężarówek, osoba planująca trasę otrzymuje realną, aktualną informację na temat ograniczeń, utrudnień, które może napotkać pojazd ze względu na swoje atrybuty. Pomaga to w dookreśleniu problemu i rozwiązaniu go za pomocą wytyczenia nowego korytarza.

Konsekwencją posługiwania się mapą przeznaczoną dla pojazdów osobowych może być pokierowanie trucka drogą, której pojazd nie będzie w stanie pokonać. Mapa uwzględniająca wysokość, szerokość, maksymalny ciężar, czy też inne obostrzenia dla większych pojazdów –  ogranicza praktycznie do minimum możliwość popełnienia błędu. Dzięki funkcji bieżącego monitorowania realizacji przewozu, istnieje możliwość szybkiego reagowania na wszelkie odchylenia takie jak zjechanie z trasy

Wprowadzenie zmian w przedsiębiorstwie na rzecz map z uwzględnieniem atrybutów ciężarowych może początkowo wymagać wdrożenia pracowników biura, jak i kierowców ich przestawienia się” na nowe rozwiązanie. Jednak rzeczywiste korzyści są widoczne niemalże od razu – przy planowaniu pierwszej podróży. Logistycy i kierowcy docenią szereg ułatwień, zaś właściciele firm dostrzegą oszczędności i usprawnienie procesów i zarządzania przejazdami.

– Współczesne przedsiębiorstwa transportowe stoją przed szeregiem wyzwań, przy których wsparciem są inteligentne rozwiązania telematyczne – oparte o odpowiednie mapy. Dzięki nim, już wkrótce obrazki takie jak zakleszczona pod mostem naczepa TIR’a będzie można obejrzeć jedynie jako instalację artystyczną na gdańskim Dolnym Mieście[2] w postaci LKW Gallery – podsumowuje Marta Staniszewska z GBOX.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili