11.7 C
Warszawa
sobota, 13 kwietnia, 2024

Autostrada A1 na terenie województwa śląskiego

– Autostrada A1 na całym odcinku w województwie śląskim posiada osiem prawomocnych decyzji lokalizacyjnych. Jej budowa zostanie ukończona w 2010 r. – poinformował Minister Transportu Jerzy Polaczek.

Autostrada A1 na terenie województwa śląskiego będzie miała 166,8 km długości. Na całym odcinku trwają prace związane z wykupem gruntów, które mają zostać zakończone do końca 2007r.

W zależności od sposobu finansowania budowę autostrady planuje się w trzech segmentach tj.
1. od północy odcinek „granica z województwem łódzkim – Pyrzowice” realizowany będzie w systemie koncesyjnym,
2. po środku odcinek „Pyrzowice – Maciejów – Sośnica” wraz z węzłem SOŚNICA na przecięciu autostrad A1 i A4 przygotowywany do realizacji w systemie tradycyjnym,
3. na południu odcinek „Sośnica – granica państwa z Republiką Czeską” w Gorzyczkach, którego budowa została już rozpoczęta, finansowany jest z funduszu spójności.

Rozpoczynający od północy śląską część autostrady odcinek „granica województwa łódzkiego – węzeł Pyrzowice” o długości 75,6 km, realizowany będzie w systemie koncesyjnym w ramach zadania Stryków – Pyrzowice. Trwają procedury zmierzające do wyłonienia koncesjonariusza. W przygotowaniu przez GDDKiA są materiały do decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych oraz dokumentacja geologiczna. Na odcinku zaprojektowano siedem węzłów, 81 obiektów inżynierskich, pięć par miejsc obsługi podróżnych (MOP Kruszyna, MOP Gorzelanka, MOP Starcza, MOP Wierzchowisko i MOP Woźniki) oraz obwód utrzymania autostrady (OUA) w Lgocie.

W środkowej, najbardziej zurbanizowanej części województwa śląskiego, autostrada przebiega na odcinku „Pyrzowice – Maciejów – Sośnica” o długości 43,4 km. Inwestycja przygotowywana jest do realizacji w pełnym zakresie, trwają prace projektowe i wykupy gruntów, podjęte są działania w sprawie zapewnienia finansowania.

Na skrzyżowaniu autostrad A1 i A4 oraz drogi krajowej DK44 został zaprojektowany trzypoziomowy węzeł autostradowy „Sośnica” przewidziany do realizacji w pierwszej kolejności. Zintensyfikowano prace nad projektem z uwagi na konieczność szybkiej realizacji węzła, dzięki któremu będzie można skierować ruch z wykonywanego obecnie na południu piętnasto-kilometrowego odcinka autostrady A1 „Sośnica-Bełk” na istniejącą sieć dróg krajowych.
Na odcinku zaprojektowano sześć węzłów autostradowych, 49 obiektów inżynierskich w tym estakadę o długości 1625 m, dwie pary miejsc obsługi podróżnych (MOP Dobieszowice i MOP Wieszowa) oraz obwód utrzymania autostrad (OUA) w Maciejowie.

Odcinek „SOŚNICA – granica Państwa z Republiką Czeską” o długości 47,8 km usytuowany jest na południu województwa śląskiego. Dochodząc do granicy Państwa w Gorzyczkach, kontynuowany jest po stronie czeskiej autostradą D47.
Obecnie realizowany jest odcinek „Sośnica – Bełk” przez grecką firmą J&P – AVAX S.A., którego budowa zakończy się w I kwartale 2009 r., na ukończeniu są prace projektowe na odcinku „Bełk-Świerklany”, a w IV kwartale br. planujemy rozpocząć budowę odcinka „Świerklany – gr. Państwa z Republiką Czeską”.
Na odcinku zaprojektowano siedem węzłów autostradowych, 91 obiektów inżynierskich w tym 824 m estakadę nad stawem Moczury w Knurowie, dwie pary miejsc obsługi podróżnych (MOP Knurów i MOP Rowień) oraz obwód utrzymania autostrady OUA w Świerklanach.

e-logistyka.pl

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili