Najbardziej zaawansowany sprzęt i skrojone na miarę oprogramowanie – czy to już naprawdę wszystko, co potrzebne, żeby sprostać wymaganiom unijnej dyrektywy tytoniowej i okiełznać chaos w magazynie? Niekoniecznie! Przyda się jeszcze… dyrygent, który sprawi, że wszystkie te instrumenty będą grać, jak należy.

Unijna dyrektywa tytoniowa TPD (Tobacco Products Directive) nakłada na przedsiębiorców działających w branży tytoniowej szereg nowych obowiązków związanych z wdrożeniem systemu identyfikowalności i śledzenia ruchu (Track&Trace) na wszystkich etapach łańcucha dostaw.  Od 19 maja każda paczka papierosów i każde opakowanie zbiorcze, które trafia do obrotu w UE musi być oznaczone odpowiednim niepowtarzalnym identyfikatorem, a komplet dotyczących go danych – wraz z dokładną lokalizacją – powinien być na bieżąco przekazywany do odpowiedniego repozytorium. To wszystko ma pomóc w walce z nielegalnym obrotem wyrobami tytoniowymi.

– Dyrektywa tytoniowa UE to dzisiaj gorący temat w branży, więc wielu producentów – zarówno sprzętu, jak i software`u – reklamuje dzisiaj swoje propozycje jako dedykowane dla obsługi nowych regulacji. Renoma producenta, cena, opinie o produkcie – to wszystko ma kolosalne znaczenie. Decydując się na konkretne rozwiązania przedsiębiorcy powinni jednak pamiętać, że muszą one tworzyć spójny ekosystem, najlepiej na bieżąco wspierany przez doświadczonych konsultantów i serwisantów – mówi Marek Kuropieska, prezes zarządu firmy Aspekt sp. z o.o., wiodącego w kraju podmiotu wspierającego przedsiębiorców we wdrażaniu dyrektywy TPD.

Ekosystem proponowany przez Aspekt opiera się narzędziach dostarczanych przez najbardziej znane na świecie firmy zajmujące się zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami dla przemysłu – amerykańską Zebrę (skanery, komputery mobilne, drukarki) i szwajcarską firmę Inexto (oprogramowanie Inextend wraz z modułem Connector przygotowanym przez Aspekt). Ale to nie wszystko.

– Kwestia, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę w kontekście dyrektywy TPD, to dostęp do sieci. To absolutnie niezbędny element działania każdego  oprogramowania magazynowego czy biurowego. Bez prawidłowo działającej sieci nawet najdoskonalsze systemy nie mają racji bytu – mówi Dawid Woszczyk z firmy Aspekt sp. z o.o.

Sieć internetowa dla magazynu czy biura znacząco różni się od tej, z jakiej korzystamy w domowych warunkach, a jej projektowanie jest sporym wyzwaniem. Na zaburzenie jej funkcjonowania wpływ może mieć nie tylko zbyt mała liczba punktów dostępowych,  ale też np. rodzaj składowanych materiałów albo gęstość rozłożenia regałów. Swoim klientom Aspekt proponuje rozwiązania oferowane przez trzech producentów – Cisco, Extreme Networks i – nieco bardziej budżetowe – Ubiquiti.

Dbając o prawidłowe funkcjonowanie sieci internetowej w magazynie, nie można zapominać również o jego fizycznej przestrzeni. – W każdej orkiestrze jest dyrygent, który wprowadza harmonię w potencjalnie chaotycznym środowisku.  W magazynie niezbędnym elementem jest prawidłowe oznakowanie. Bez niego ludzie i towary zaczynają sobie przeszkadzać i nie ma co liczyć na harmonię – mówi Woszczyk.

Spółka Aspekt oferuje kompleksowe usługi m.in. w zakresie projektowania sieci magazynowych i znakowania magazynów. Jako oficjalny partner Inexto i Zebry dostarcza też pełnego wsparcia serwisowego w języku polskim, również w kontekście dyrektywy tytoniowej UE.

Więcej informacji na temat dyrektywy Track&Trace i rozwiązań technologicznych stanowiących na nią odpowiedź na stronie www.trackandtrace.pl.

Kategoria: Prawo w Transporcie i Logistyce