Prologis podsumowuje rok 2017 w Europie Środkowo-Wschodniej

Prologis, Inc., globalny lider nieruchomości logistycznych, przedstawił podsumowanie swojej działalności w 2017 roku w Europie Środkowo-Wschodniej.

0 180
-Rekordowy poziom zajętości portfolio na poziomie 97,4 procent
-1,6 miliona metrów kwadratowych wynajętej powierzchni
-9 nowych rozpoczętych inwestycji
-15 oddanych budynków

Działalność operacyjna

W Europie Środkowo-Wschodniej firma wynajęła 1,6 miliona metrów kwadratowych. Nowe umowy najmu opiewały na nieco ponad 500 000 metrów kwadratowych, a przedłużone umowy na ponad 1 milion metrów kwadratowych. Pozostałą część stanowiły umowy krótkoterminowe. Wskaźnik zajętości portfolio w Europie Środkowo-Wschodniej był na rekordowym poziomie 97,4 procent.  
Na koniec roku, operacyjne portfolio Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej wynosiło 4,4 milionów metrów kwadratowych.

Kluczowe nowe umowy najmu:

 •  45 100 metrów kwadratowych z Grupą Empik w Sochaczewie w Polsce
 • 21 200 metrów kwadratowych z firmą INTUON w Bratysławie na Słowacji
 • 19 600 metrów kwadratowych z czołowym detalistą zajmującym się sprzedażą odzieży i artykułów gospodarstwa domowego w Budapest-Gyal na Węgrzech
 • 13 200 metrów kwadratowych z firmą PST CLC w Prague-Uzice w Czechach

Kluczowe przedłużone umowy najmu:

 •  37 500 metrów kwadratowych z Auchan w Budapest-Ullo na Węgrzech
 •  36 900 metrów kwadratowych z firmą Moto-Profil w Chorzowie w Polsce
 •  27 600 metrów kwadratowych z firmą NAY w Bratysławie na Słowacji
 •  13 700 metrów kwadratowych z firmą L’Oreal w Prague East w Czechach
 

Dwudziestolecie działalności Prologis w Europie zbiegło się z kolejnym rekordowym rokiem, jakim był 2017. Poziom zajętości portfolio wyniósł rekordowe 97,4 procent, a przedłużone umowy najmu o 11 procent przekroczyły 1 milion metrów kwadratowych – to wyraźny znak, że nasi klienci cenią wysoką jakość naszych obiektów wspieraną przez usługi zarządzania nieruchomościami na najwyższym poziomie.

MARTIN POLAK, SENIOR VICE PRESIDENT I SZEF REGIONALNY PROLOGIS NA EUROPĘ ŚRODKOWO-WSCHODNIĄ.

Działalność inwestycyjna

W 2017 roku Prologis rozpoczął budowę dziewięciu budynków o łącznej powierzchni 170 200 metrów kwadratowych – 32 procent tych inwestycji stanowiły obiekty typu build-to-suit, a 68 procent budynki spekulacyjne. Firma kontynuowała realizację swojej strategii selektywnego rozwoju na kluczowych rynkach, charakteryzujących się wysokim popytem przy jednoczesnym niskim poziomie pustostanów.

Rozpoczęte inwestycje:

 •  62 400 metrów kwadratowych – dwa obiekty spekulacyjne w Prologis Park Nitra na Słowacji
 •  28 300 metrów kwadratowych powierzchni spekulacyjnej w Prologis Park Prague-Uzice w Czechach
 •  23 700 metrów kwadratowych – BTS dla firmy VAFO PRAHA w Prologis Park Prague-Rudna w Czechach
 •  16 200 metrów kwadratowych – BTS dla firmy Textile House w Prologis Park Bratislava na Słowacji
 •  14 500 metrów kwadratowych powierzchni spekulacyjnej w Prologis Park Prague-Airport w Czechach
W 2017 roku Prologis oddał do użytku 15 budynków o łącznej powierzchni 275 000 metrów kwadratowych; budowę trzech z nich rozpoczął i zakończył w tym samym roku. Wszystkie zakończone inwestycje są w 95 procentach wynajęte.

Ukończone inwestycje:

 •  56 000 metrów kwadratowych – BTS dla Tesco w Prologis Park Galanta-Gan w Czechach
 •  42 200 metrów kwadratowych – BTS dla firmy Agata w Prologis Park Piotrków II w Polsce
 •  30 250 metrów kwadratowych – BTS dla firmy HP Tronic w Prologis Park Prague-Jirny w Czechach
 •  21 200 metrów kwadratowych powierzchni spekulacyjnej w Prologis Park Bratislava na Słowacji
 •  18 100 metrów kwadratowych – BTS dla firmy Arvato Polska w Prologis Park Stryków w Polsce

Transakcje kupna i sprzedaży

Prologis nabył grunt o powierzchni 81,59 hektarów w Prologis Park Bratislava oraz 12,75 hektarów dla nowego centrum logistycznego Prologis Park Nitra na Słowacji.
W 2017 roku Prologis sprzedał 10 obiektów o łącznej powierzchni 365 440 metrów kwadratowych oraz grunty o powierzchni 25,86 hektarów w Polsce, Czechach i na Słowacji.

Zrównoważony rozwój

Budynek 18 w Prologis Park Prague-Rudna, zbudowany dla Sportisimo, wiodącego czeskiego sprzedawcy artykułów sportowych, otrzymał najwyższą ocenę według systemu akredytacji BREEAM -„wybitny” (outstanding), jako pierwszy obiekt dystrybucyjny w Czechach i drugi w Europie Środkowo-Wschodniej.

Prologis w Polsce

W 2017 roku spółka wynajęła w Polsce rekordową liczbę 940 800 metrów  kwadratowych nowoczesnej powierzchni magazynowej. Firma oddała do użytku  pięć inwestycji o łącznej powierzchni 93 000 metrów kwadratowych oraz  rozpoczęła budowę obiektu typu BTS o łącznej powierzchni 8 260  metrów  kwadratowych. Współczynnik zajętości polskiego portfolio był najwyższy w  historii i wyniósł 96,2 procent.
 

Rok 2018 będzie intensywny dla Prologis w Polsce. Planujemy otwarcie trzech nowych lokalizacji na kluczowych magazynowych rynkach oraz zakończenie implementacji Singu FM – elektronicznego systemu do zarządzania i obsługi technicznej naszych obiektów magazynowych w całej Polsce. Te przedsięwzięcia znacząco wzmocnią portfel naszych nieruchomości i ugruntują naszą pozycję lidera na polskim rynku.

PAWEŁ SAPEK, SENIOR VICE PRESIDENT & COUNTRY MANAGER, PROLOGIS W POLSCE

Działając aktywnie w czterech krajach Europy Środkowo-Wschodniej z portfolio operacyjnym o łącznej powierzchni 4,4 milionów metrów kwadratowych, Prologis jest wiodącym dostawcą powierzchni logistycznej w Europie Środkowo-Wschodniej (stan na 31 grudnia 2017).

Reklama

Może ci się spodobać również

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. AkceptujDowiedz się więcej