Rozwiązania logistyczne w polskich sklepach internetowych

W poszukiwaniu nowych rozwiązań mających sprostać oczekiwaniom sprzedawców i klientów, dostawcy tacy jak Paczkomaty InPost oraz wiodące firmy kurierskie, takie jak DPD lub UPS awansują do innowatorów rynku e-commerce. W ten sposób obie branże wzajemnie się napędzają. Konsumenci korzystają na tym za sprawą szybszego i indywidualnie dostosowanego dostarczenia przesyłki. Dzięki temu zakupy w Internecie stają się jeszcze łatwiejsze, zaś relatywnie nowe gałęzie e-commerce jak sprzedaż mebli lub artykułów spożywczych, rozwijać się mogą szybciej niż do tej pory.

Jednocześnie logistyka jest także piętą achillesową handlu internetowego – mało który z negatywnych faktorów pozostawia u klientów tak złe wrażenie z całego procesu zakupów, jak za późno lub błędnie dostarczona przesyłka. Jak wskazują inne badania idealo na temat wprowadzanych przez sklepy udogodnień dla klientów, dla większości konsumentów darmowa wysyłka jest także często decydująca przy dokonaniu zamówienia w danym sklepie.

W swoich najnowszych badaniach porównywarka cen idealo.pl postanowiła sprawdzić, jakie rozwiązania logistyczne wprowadzają polscy sprzedawcy. W tym celu przeanalizowano 50 najpopularniejszych sklepów internetowych współpracujących z idealo i posiadających swoją siedzibę oraz magazyny dostawcze w Polsce.*

W raporcie zbadano, czy sprzedawcy pozostawiają swoim klientom wiele alternatyw dotyczących czasu lub miejsca dostarczenia przesyłki oraz czy uwzględniają indywidualne preferencje konsumentów dotyczące wyboru możliwości odbioru ich zamówienia.

 

Paczkomaty InPost w większości polskich e-sklepów

Spośród partnerów logistycznych, z którymi współpracują zbadane polskie sklepy internetowe, największą popularnością cieszą się Paczkomaty InPost. Z usług tego dostawcy korzysta ponad połowa (58%) sprzedawców. Popularne nad Wisłą są także międzynarodowe firmy kuriersko-spedycyjne DPD (46%) i UPS, z którą współpracuje 42% sklepów.

Poczta Polska zajmuje w zestawieniu najczęściej współpracujących z polskimi sprzedawcami dostawców dopiero czwarte miejsce z 34%. Zaledwie 10% sklepów jako dostawcę wybiera należącą do polskiego narodowego operatora usługę kurier48. Nieco mniejszą popularnością cieszą się kurierzy DHL (24%), GLS (12%) oraz DB Schenker (10%). Klienci 10% sklepów mogą też skorzystać z usługi Stacja z Paczką.

Polski rynek logistyczny cechuje przy tym ogromna różnorodność. W trzech ze zbadanych sklepów klienci zamawiający produkty mogą otrzymać je za pośrednictwem kuriera PEKAES, zaś z usług FedEx i Dachser korzysta po 4% zbadanych sprzedawców. Wśród dostawców współpracujących z pojedynczymi sklepami uwzględnionymi w badaniach idealo znalazły się ponadto firmy takie jak Siódemka, GEFCO, ROHLIG SUUS, K-EX oraz Raben. Często zdarza się też, że jeden sprzedawca korzysta z usług kilku kurierów. Ma to miejsce aż w 68% zbadanych sklepów, zaś 30 spośród nich oferuje swoim klientom także wybór przewoźnika. Dzięki temu konsumenci mogą zdecydować się na najtańszą dostawę lub skorzystanie z usług firmy kurierskiej, która najlepiej spełnia ich oczekiwania, na przykład dotyczące punktów odbioru.

 

Tylko 14% sklepów oferuje ekspresową przesyłkę

Częstym rozwiązaniem dla klientów, którzy chcą dostać swoją przesyłkę w krótszym czasie, jest przesyłka ekspresowa. Jest to usługa dodatkowo płatna, lecz przez to gwarantująca dostarczenie towaru następnego dnia. Serwis ten jest bardzo oczekiwany przez konsumentów, lecz wciąż oferowany przez zaledwie 14% polskich sklepów. Powodem tego może być fakt, że większość sprzedawców wysyła swoje towary w przeciągu 24 godzin od dokonania zamówienia, dzięki czemu często dostarczane są one w ciągu jednego lub dwóch dni. Aby uniknąć obciążania klientów dalszymi kosztami, sklepy decydują się na nieoferowanie płatnej przesyłki ekspresowej jako dodatkowej usługi.

 

Dostawa tego samego dnia wciąż usługą niszową

Dalszym krokiem w zbliżeniu e-zakupów do tradycyjnego handlu stacjonarnego jest dostawa tego samego dnia. Jest to szczególna forma przesyłki ekspresowej, jednak dostępna wyłącznie w obrębie poszczególnych miast i ich okolic, które znajdują się w pobliżu siedziby danego sklepu internetowego. Choć sam pomysł tego typu dostawy nie jest nowy, jedynie 8% zbadanych sprzedawców ma go w swojej ofercie. Za każdym razem klienci zamawiający z dostawą tego samego dnia muszą przygotować się na wyższe koszty zamówienia. W żadnym z przypadków dostawa tego typu nie obejmowała też całego obszaru Polski.

 

Większość sklepów dostarcza na adres alternatywny i do paczkomatów

Ten, kto już podczas dokonywania zamówienia wie, że w momencie planowanej dostawy nie będzie w domu, ma dziś możliwość wybrania jednej z dostępnych alternatyw. Prawie wszystkie sklepy internetowe oferują między innymi możliwość podania innego adresu – może być to miejsce pracy lub miejsce zamieszkania członka rodziny klienta –, na który miałaby zostać wysłana paczka. Ma to miejsce w aż 98% zbadanych sklepów.

Wspomniana wcześniej popularność Paczkomatów InPost może świadczyć o coraz chętniej wybieranej przez Polaków możliwości odbioru towarów ze znajdujących się w pobliżu ich miejsca zamieszkania skrytek. Możliwość taką oferuje przy tym łącznie 60% sklepów internetowych. Często można przy tym wybierać między kilkoma oferentami tego typu usługi. Oprócz InPost, współpracującego z 58% sklepów, można zdecydować się na odbiór przesyłki na pobliskiej stacji benzynowej dzięki usłudze Stacja z Paczką (10%) koncernu naftowego Orlen oraz w jednym z 2 500 kiosków i saloników prasowych RUCH w ramach Paczki w RUCHu, oferowanej w 4% polskich sklepów.

 

Rzadki wybór: Dogodny czas dostarczenia

O ile konsumenci składając zamówienie mogą często wybrać alternatywny adres dostarczenia przesyłki, tak o wiele rzadziej mogą oni podać preferowany przez nich przedział czasowy, w którym mogliby odebrać swoje zakupy. Tylko cztery ze zbadanych sklepów oferują wybór odpowiadającego klientowi dnia. Często jednak taka opcja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zdarza się również, że standardowa opłata obejmuje tylko dni robocze, natomiast jeśli konsument chce, by jego przesyłka została doręczona w weekend, musi dopłacić od 10 do 20 złotych.

Inną możliwością decydowania o czasie dostarczenia przesyłki jest zaś wybór dokładnego przedziału czasowego podanego w godzinach. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż pozwala na zawężenie czasu oczekiwania na dostarczenie przesyłki do kilku – na przykład pięciu – godzin, podczas których klient ma czekać na dostarczenie przesyłki. Taką możliwość oferują jednak tylko trzy sklepy internetowe uwzględnione w badaniach.

 

Odbiór osobisty w ponad połowie przypadków

Jak wykazały poprzednie badania idealo dotyczące metod płatności oferowanych przez europejskie sklepy internetowe, polscy sprzedawcy znacznie częściej niż w pozostałych europejskich krajach umożliwiają swoim klientom osobisty odbiór zamówionych produktów. Wiąże się to z faktem, że większość najpopularniejszych e-sprzedawców posiada również swoje sklepy stacjonarne. Często także są to tylko punkty odbioru, w których otrzymać można zamówiony towar. Łącznie dotyczy to 54% zbadanych sklepów. Za każdym razem jest to opcja, którą wybrać można spośród dostępnych w danym sklepie metod przesyłki.

Zaletą tego rozwiązania dla klientów jest krótki czas realizacji zamówienia oraz – w większości przypadków – oszczędność płynąca z braku kosztów przesyłki. W dwóch przypadkach jednak wciąż należy uiścić opłaty za dostarczenie towaru do punktu odbioru. Przy wyborze takiej opcji należy pamiętać także o tym, że dotyczy ona często tylko wybranych miast (zdarza się, że jest to tylko jedno na całą Polskę) lub wybranych towarów.

 

Zielone usługi kurierskie wciąż niepopularne

Choć niektóre z firm kurierskich już przed kilkoma laty wprowadziły do swojej oferty „zielone” usługi kurierskie, mające zapewnić zrównoważenie emisji dwutlenku węgla podczas dostarczania przesyłek, w zbadanych przez idealo sklepach internetowych nie znalazł się żaden, który wyraźnie oferowałby takie rozwiązanie. Polska nie jest jednak wyjątkiem: nawet w Niemczech, w których temat ochrony środowiska traktowany jest z wyjątkowym zaangażowaniem, odsetek sklepów, które wśród opcji przesyłki wymieniają ekologiczny transport DHL GoGreen, wynosi zaledwie 5%.

 

Logistyka jutro: Większa elastyczność czasu i miejsca

Przyszłość logistyki z całą pewnością dyktowana będzie przez indywidualne potrzeby konsumentów. Na znaczeniu powinny zyskać krótkie przedziały czasowe, w których przesyłka zastać ma klientów sklepów internetowych w ich domach oraz krótszy czas dostarczenia zamówienia. W tym celu jednak sprzedawcy i dostawcy powinni ściślej ze sobą współpracować. Obecnie bowiem w wielu sklepach znaleźć można informację, że wygodne dla klientów dostarczenie przesyłki leży wyłącznie w gestii kuriera.

E-commerce w Polsce wciąż oferuje zbyt mało innowacyjnych rozwiązań dotyczących przesyłki. W porównaniu ze swoimi zachodnimi sąsiadami polskie sklepy wyróżniają się jednak znacznie częściej spotykaną możliwością odbioru osobistego zamówienia (54% polskich sklepów i 41% sprzedawców w Niemczech) oraz korzystania z różnego rodzaju paczkomatów (60% w Polsce i 36% w niemieckich sklepach). Firmy logistyczne wciąż jednak mają w swojej ofercie nowe produkty i rozwiązania, które mają na celu usprawnienie dostarczenia przesyłki klientom. Każdy ze sklepów, który chce sprostać rosnącej konkurencji, powinien wprowadzić do swojej oferty także takie usługi jak dostawa tego samego dnia lub dać konsumentom możliwość wyboru daty i przedziału czasowego, w którym otrzymają oni zamówiony towar.

*) W badaniach idealo uwzględniono 50 najpopularniejszych sklepów internetowych współpracujących z porównywarką cen idealo z siedzibą i magazynami dostawczymi w Polsce. W tym celu spośród 100 sklepów z najwyższą liczbą kliknięć dla witryny idealo.pl wybrano 50 sklepów z najwyższą pozycją w rankingu Alexa Traffic Ranks.

Źródło: idealo.pl