Polacy mają najmniej przestrzeni do życia w Unii Europejskiej

Dla przykładu statystyczny Norweg dysponuje 2 pokojami, Czech 1,4 pokoju, a Kanadyjczyk zajmuje średnio 2,5 pomieszczenia.


W najnowszym raporcie OECD badającym jakość życia w regionach Polska zajęła 31 miejsca na 33 kraje w kategorii opisującej ilość pomieszczeń w domach i mieszkaniach przypadających na każdego mieszkańca kraju.


Stosunkowo najlepiej w analizie wypadło województwo mazowieckie, podlaskie, dolnośląskie i opolskie osiągając wynik 1,1. Najgorzej województwo podkarpackie, w którym średnio na osobę przypada 0,9 pokoju. Tym samym województwo to znalazło się wśród 5% najgorszych wyników na świecie. Żaden inny region w Europie nie osiągnął tak niskiego wyniku w tej kategorii. „Raport OECD pokazuje, że w żadnym innym kraju europejskim nie ma tak dużego zapotrzebowania na nową przestrzeń mieszkalną jak u nas”, komentuje Jakub Zagórski, dyrektor ds. marketingu i komunikacji w Skanska Residential Development Poland.


Nasz kraj jest dość konsekwentny w niskich wartościach skali. Pod względem wyrównanej sytuacji mieszkaniowej wszystkich regionów w danym kraju zajmujemy wysokie 9 miejsce.