22.9 C
Warszawa
środa, 22 maja, 2024

Słowenia wprowadza Euro

Jako jedyny nowy kraj członkowski Unii Europejskiej, Słowenia w całości spełniła kryteria z Maastricht i w ciągu 60 dni stanie się 13 krajem Konwencji Europejskiej, w którym walutą jest euro.

Po 15 latach funkcjonowania w niepodległej Słowenii, tolar odchodzi do historii. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Banka Slovenije, jedynie 2,4 proc. obywateli spodziewa się utraty tożsamości narodowej w wyniku zmiany waluty. Tolar został wprowadzony po uzyskaniu niepodległości, aby wyprzeć znienawidzonego denara, symbol rządu Jugosławii z lat socjalizmu.

Po wprowadzeniu euro w 2002 roku, Słoweńcy zaczęli masowo wymieniać swoją walutę na euro, to dlatego 84 proc. badanych nie ma problemów z rozpoznaniem nowych banknotów i monet. Już w 2004 roku, 75 proc. pensji osób z wyższym wykształceniem była wypłacana w europejskiej walucie.

Mieszkańcy Słowenii od lat najbardziej obawiają się inflacji. Przed wymianą dinara na tolara, jej poziom wynosił 500 proc. W 2002 roku inflacja osiągnęła poziom 2,5 proc. Dzisiaj największe obawy powoduje możliwość utraty z dniem 1 stycznia mocy nabywczej.

Europejski Bank Centralny we Frankfurcie również ma swoje obawy. Główną stanowi logistyka transportu euro z Finlandii, gdzie jest produkowane, do Ljubljany. Do przestransportowania zostaje 1450 ton waluty.

e-logistyka.pl

źródło: Answer Site

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili