8.6 C
Warszawa
piątek, 23 lutego, 2024

Nowy terminal w MPL Katowice w Pyrzowicach

Uruchomienie nowego terminala stawia katowickie lotnisko na pierwszym miejscu wśród polskich regionalnych portów lotniczych pod względem wielkości terminali.

– Nowy terminal pasażerski w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach to śląskie okno na świat. Jest to także symbol dynamicznego wzrostu ruchu lotniczego w Polsce – powiedział Minister Transportu Jerzy Polaczek podczas uroczystości otwarcia obiektu, która odbyła się 30 lipca br.

Jednocześnie szef resortu transportu podkreślił, że rolę nowego terminala należy widzieć zarówno w kontekście przygotowań Polski do mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 oraz absorpcji środków unijnych przeznaczonych na poprawę infrastruktury lotniskowej w Polsce.

Nowy terminal został wybudowany zgodnie z wymogami porozumienia wykonawczego z Schengen. Koszt inwestycji wyniósł 80 mln zł. Dzięki niej powierzchnia użytkowa terminali Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice wzrosła z 7600 m kw. do 21300 m kw., co umożliwi roczne odprawianie w komfortowych warunkach do 3,6 mln pasażerów. Oznacza to sprawną odprawę prawie 1200 osób na godzinę, zamiast dotychczasowych ok. 55. Liczba stanowisk kontroli biletowo-bagażowej wzrosła z 17 do 35. Nowy terminal posiada najdłuższy w Polsce taras widokowy o długości 180 metrów. Oddany do użytku budynek jest również w pełni przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dalsza rozbudowa MPL Katowice w Pyrzowicach kosztem około pół miliarda złotych pozwoli odprawiać jeszcze przed Euro 2012 nawet 9 mln pasażerów.

Jak zapewnił Minister J. Polaczek rozwojowi regionalnych portów lotniczych towarzyszyć będą projekty lepszego ich skomunikowania z drogami oraz liniami kolejowymi. Jeszcze przed 2012 rokiem lotniska w Pyrzowicach i Balicach pod Krakowem uzyskają połączenia szybką koleją z Katowicami oraz innymi miastami aglomeracji śląskiej i Krakowem.

Uruchomienie nowego terminala stawia katowickie lotnisko na pierwszym miejscu wśród polskich regionalnych portów lotniczych pod względem wielkości terminali. W ciągu minionych 6 miesięcy odprawiono w MPL Katowice już ponad 800 tys. pasażerów, tj. o 200 tys. więcej niż przez cały rok 2004. Do końca tego roku odprawionych zostanie około 2 milionów pasażerów.

W uroczystym otwarciu terminalu uczestniczył również Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu Eugeniusz Wróbel, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Biskup sosnowiecki Adam Śmigielski dokonał uroczystego poświęcenia terminalu oraz tablicy upamiętniającej 39 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego Wojsk Obrony Powietrznej Kraju, który stacjonował na lotnisku w latach 1952-1987.

e-logistyka.pl

źródło zdjęcia: Port Lotniczy w Pyrzowicach

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
319ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili