0.3 C
Warszawa
poniedziałek, 5 grudnia, 2022

Koncepcja przekształcenia Poczty Polskiej w spółkę akcyjną Skarbu Państwa

Wczoraj Rada Ministrów zapoznała się z informacją o założeniach koncepcji przekształcenia państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej „Poczta Polska” w spółkę akcyjną Skarbu Państwa.

Przekształcenie własnościowe Poczty Polskiej, zgodnie z koncepcją rządu, powinno odbyć się w sposób dwuetapowy. W pierwszym etapie należy przekształcić państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa na podstawie ustawy o komercjalizacji p.p.u.p. „Poczta Polska”. Następnie w drugim etapie podjęte zostaną prace nad przygotowaniem programu prywatyzacji pośredniej, tak aby dokonać jej nie później niż w 2011 roku, z uwzględnieniem prawa pracowników do nieodpłatnego nabycia akcji.

Komercjalizacja ma nastąpić na ogólnych zasadach stosowanych wobec przedsiębiorstw państwowych. Powstała w jej wyniku spółka uzyska wszystkie prawa i obowiązki, których podmiotem było przedsiębiorstwo państwowe. Rząd chce utrzymania przez Pocztę Polską, zachowania niektórych uprawnień, jak prawo do m.in. dotacji na świadczenie powszechnych usług pocztowych, używania znaku towarowego i oznak z godłem do działalności związanej z usługami powszechnymi, stosowania ulgi podatkowej.

Źródło: Ministerstwo Transportu i Budownictwa, 12.04.2006

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
317ObserwującyObserwuj
289ObserwującyObserwuj
spot_img

Firmy godne poznania – PROMAG

Cykl artykułów zamieszczanych na łamach portali i czasopism przedstawiający Polskie dynamiczne i innowacyjne firmy związane z Poznaniem i warte poznania. Dziś w cyklu „firmy warte...

Z ostantiej chwili