18.7 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

Zwolnienie portów z podatków od nieruchomości

Komisja Europejska podjęła pierwszą decyzję w sprawie udzielania pomocy publicznej w sektorze transportu morskiego, której celem jest zwolnienie portów z lokalnych podatków od nieruchomości. 

Przedmiotem decyzji jest przepis zawarty w art. art. 7 ust.1 pkt 2a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stanowiący, iż:

Zwalnia się od podatku od nieruchomości grunty, które znajdują się w posiadaniu podmiotu zarządzającego portem lub przystanią morską, pozyskane na potrzeby rozwoju portu lub przystani morskiej, zajęte na działalność określoną w statucie tego podmiotu, położone w granicach portów i przystani morskich – od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podmiot ten wszedł w ich posiadanie – nie dłużej niż przez okres 5 lat, z wyjątkiem gruntów zajętych przez podmiot inny niż podmiot zarządzający portem lub przystanią morską. Przy czym zwolnienie podatkowe w stosunku do gruntów znajdujących się w posiadaniu podmiotu zarządzającego portem lub przystanią morską w dniu wejścia w życie przepisu stosuje się nie dłużej niż przez okres 5 lat.

W swojej decyzji KE stwierdziła, iż zwolnienie podatkowe przyznawane na podstawie powyższego przepisu nie wiąże się z pomocą państwa w rozumieniu art. 87 ust. 1 TWE i postanowiła nie zgłaszać do niego zastrzeżeń. Oznacza to, że przepis ten może być stosowany w Polsce bez ryzyka konieczności zwracania udzielonej pomocy.

Jest to pierwsza decyzja Komisji Europejskiej w sprawie udzielania pomocy publicznej w sektorze transportu morskiego. Procedura notyfikacji tego przepisu rozpoczęła się we wrześniu 2005 roku, wydanie decyzji było poprzedzone obszerną korespondencją, w której Komisja Europejska kilkukrotnie zwracała się o dodatkowe wyjaśnienia.

W ostatecznie przyjętej przez Komisję Europejską odpowiedzi Ministerstwo Gospodarki Morskiej zaproponowało wprowadzenie środków zabezpieczających, które zapewnią prawidłowe wykorzystanie przyznanego zwolnienia od podatku. Pełny tekst decyzji zostanie podany do publicznej wiadomości przez Komisję Europejską po 26 lipca.

e-logistyka.pl

źródło: Ministerstwo Gospodarki Morskiej

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili