8.2 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

Wschód coraz popularniejszy

Trwa też wyścig na skrócenie czasu dostaw towarów i surowców pomiędzy naszym krajem a  Bliskim i Dalekim Wschodem.


Dane Głównego Urzędu Statystycznego, jednoznacznie pokazują, że przedsiębiorcy coraz chętniej i odważniej wykorzystują potencjał drzemiący w rynkach wschodnich. Rosja jest drugim, po Unii Europejskiej,  rynkiem eksportowym  dla polskich przedsiębiorstw.


W latach 2000 – 2012 nastąpił ponad  10 – krotny  wzrost wartości dostaw do Rosji, przy czym  szczególnie korzystny był 2012 r. –  eksport wzrósł  do  9,9 mld USD (+16%), przekraczając prawie o 1 mld USD wynik rekordowego 2008 r.  W ostatnich czterech latach nastąpił również zauważalny wzrost udziału Rosji w obrotach handlowych Polski z zagranicą –  z 3,7 do 5,4 % w eksporcie i z 8,6 do 14,3 % w imporcie (w ujęciu dolarowym).


Na rynki wschodnie najczęściej eksportowane są: wyroby przemysłu elektromaszynowego, chemicznego i artykuły rolno-spożywcze. Zróżnicowane i specyficzne wymagania każdej z tych branż to również konkretne wyzwania dla obsługi logistycznej.


Handel dalekowschodni wymaga dużej wiedzy i zaangażowania w organizację transportów. Producenci, którzy chcą eksportować swoje towary na ten rynek, obawiają się przede wszystkim barier związanych z odprawami celnymi i pozwoleniami transportowymi. Dlatego tak ważne jest aby podejmować współpracę z partnerem logistycznym, który zna specyfikę rynków wschodnich, rozumie ich regulacje prawne i celne oraz zapewnia bezpieczeństwo i sieć połączeń, gwarantujących dostawy na czas – podkreśla Andriej Kolosowski, Prezes Zarządu AsstrA Polska. Kluczowym elementem jest również silna sieć logistyczna, w której wykorzystywane są różne rodzaje transportu. – dodaje.


Optymalna organizacja od strony logistycznej biznesu w relacji z rynkami wschodnimi to kompleksowa obsługa towarów, która gwarantuje bezpieczną i przebiegającą bez zakłóceń realizację zlecenia od świadczenia usług z zakresu odpraw celnych, ubezpieczenia ładunku od wszelkiego ryzyka, usług realizowanych przez agencje celne aż do wsparcia przy certyfikacji towarów na terytorium Federacji Rosyjskiej.


 

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili