3.4 C
Warszawa
sobota, 18 marca, 2023

SEPA od 1 sierpnia 2014 roku

Połowa z przebadanych firm średniej wielkości nie zna dokładnego terminu przejścia na system SEPA lub nie ma planu dostosowania się do nowego systemu – jednak 74% z nich przewiduje, że już latem będzie obsługiwać płatności w tym standardzie.Prawie połowa europejskich przedsiębiorców przyznała, że nie zna daty migracji na standard SEPA (Jednolity Obszar Płatności w Euro), będący nowym unijnym schematem zleceń zapłaty i poleceń przelewu. Tak wynika z niezależnego badania, przeprowadzonego przez Sage wśród firm średniej wielkości, na temat stanu przygotowań do przejścia na system płatniczy SEPA.Przeważająca większość respondentów (82%) twierdziła, że zna termin przejścia na system SEPA. Jednakże, w praktyce prawidłowy termin znała mniej niż połowa (63%) z nich. Blisko jedna czwarta (24%) francuskich i ponad trzy czwarte (76%) polskich przedsiębiorców, którzy twierdzili, że znają termin dostosowania się do standardów płatniczych SEPA, w praktyce nie znało prawidłowego terminu. Zaledwie nieco więcej niż połowa (55%) przedsiębiorców brytyjskich również nie podała tego terminu właściwie.


Wyniki badania ogłoszono po tym, jak Komisja Europejska o sześć miesięcy przedłużyła termin dostosowania systemów płatniczych przedsiębiorcom pracującym nad integracją ze standardem SEPA. Taką decyzję podjęto, gdy okazało się, że wielu z nich nie dotrzyma terminu 1 lutego 2014 roku. Wokół inicjatywy mającej na celu uproszczenie przelewów bankowych w euro między 33 państwami panuje obecnie zamęt, ponieważ nadal nie ma jasności, co do sposobu wdrożenia jej na poziomie poszczególnych krajów.


 

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
317ObserwującyObserwuj
312ObserwującyObserwuj
spot_img

Prowadzenie firmy kurierskiej – co zrobić w razie awarii pojazdu na drodze?

Własna flota samochodów w firmie kurierskiej wymaga przede wszystkim realizowania okresowych badań technicznych, a także dbałości o regularną wymianę części eksploatacyjnych. Warto jednak wiedzieć,...

Z ostantiej chwili