21.8 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

Najnowocześniejszy pociąg w Polsce

Pociąg wyprodukowany przez spółkę Pojazdy Szynowe PESA z Bydgoszczy, prezes zarządu PKP Przewozy Regionalne Jan Tereszczuk określił jako najnowocześniejszy pociąg w Polsce.

– Dzięki unijnym środkom finansowym rozpoczęliśmy reformowanie polskiego kolejnictwa poprzez modernizację infrastruktury kolejowej oraz zakup i modernizację taboru – powiedziała Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu Barbara Kondrat podczas prezentacji 23 sierpnia br. na Dworcu Warszawa Centralna pierwszego pociągu, którego zakup współfinansowała Unia Europejska. Jednocześnie Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu Mirosław Chaberek podkreślił, że w transporcie kolejowym tor i tabor warunkują się nawzajem. Z tego względu aby walory tego typu nowoczesnych pojazdów były w pełni wykorzystane musi być przede wszystkim unowocześniana infrastruktura kolejowa. Dotyczy to również dworców kolejowych, które powinny być dostosowywane do wymogów współczesności – zaznaczył wiceminister M. Chaberek.

Pociąg został zaprojektowany według wysokich europejskich standardów. Posiada opływowy kształt przypominający pociągi dużych prędkości, duże okna i automatycznie otwierane drzwi, wygodne fotele i klimatyzację. W skład pociągu wchodzą dwa samodzielne wagony z silnikami. Do dyspozycji pasażerów jest 400 miejsc siedzących. Pociąg może rozwijać prędkość do 160 km/h. Jest również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Już od jutra pociąg będzie kursował na trasie Warszawa-Łódź, z której dziennie korzysta 11 tysięcy pasażerów. Do końca roku kursować będzie na tej linii jeszcze 11 takich pociągów. Łączny koszt zakupu wszystkich to 171 mln zł brutto. Pieniądze na ten cel pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Transport Unii Europejskiej. Wkład własny zapewnił Budżet Państwa. Po modernizacji linii kolejowej podróż między Warszawą a Łodzią skróci się do 65 minut.

Prezes zarządu PESA Bydgoszcz Tomasz Zaboklicki podkreślił, że jest to pierwszy zakup przez PKP pasażerskiego pojazdu szynowego od prawie 20 lat.

e-logistyka.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili