Lwów powita kibiców inteligentnym systemem transportowym

Całość ma kosztować pół mln euro. W realizacji projektu współpracują władze samorządowe Lwowa, niemieckie Ministerstwo Środowiska, bank Kreditanstalt für Wiederaufbau oraz niemieccy eksperci transportowi z firmy Planung Transport Verkehr, która wnosi swoją technologię.

Lwów jest jednym z czterech miast na Ukrainie, w których będą odbywały się mecze w ramach Euro 2012. W ciągu najbliższych 3 lat, wszystkie te miasta mają wybudować infrastrukturę, która umożliwi zorganizowanie ruchu pieszego między stadionami i centrami miast, a także ruchu pasażerskiego w portach lotniczych, na stacjach kolejowych i dworcach autobusowych.

Multimedialny model
Ten kompleksowy projekt modernizacji sieci komunikacyjnych został ufundowany przez Federalne Ministerstwo Środowiska, Naturschutz und Reaktorsicherheit (BMU – międzynarodowe przedsięwzięcie mające na celu ochronę środowiska naturalnego – Urząd Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Nuklearnego), bank Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW – największy w Europie bank wspierający przedsięwzięcia promocyjne, jego właścicielem jest państwo niemieckie i poszczególne landy). Całość nadzorują władze Lwowa. Konsorcjum zawiązane między lwowskim samorządem i KfW zaproponowało firmie Planung Transport Verkehr (PTV) z niemieckiego Karlsruhe, koordynowanie i zarządzania całym projektem, jako ekspertowi z dziedziny inteligentnych systemów transportowych.

Pierwszym krokiem w realizacji przedsięwzięcia będzie analiza aktualnego stanu sieci transportowej w mieście. Wykona to firma PTV wraz ze spółkami VCDB i DREBERIS z Drezna. Następnie eksperci wykonają prognozy oczekiwanych wielkości przepływów osób podczas wydarzeń piłkarskich w 2012 r., a także mających miejsce później – aż do roku 2030. Analizy i prognozy będą podstawą do sporządzenia zaleceń do strategicznych planów transportowych, na bazie których będą podejmowane decyzje inwestycyjne.

Kluczowym elementem składowym przedsięwzięcia będzie multimodalny model ruchu drogowego dla Lwowa i pozostałych trzech miast, sporządzony przez ekspertów transportowych z firmy PTV. Będą oni wykorzystywali jedno z najbardziej zaawansowanych na świecie narzędzi informatycznych w tej dziedzinie – program komputerowy PTV Vision i jego moduły: VISUM do planowania i modelowania transportu oraz VISEVA – do modelowania zapotrzebowania na podróżowanie.

Wysoki odsetek osób przemieszczających się własnymi samochodami i mało wydajny obecny miejski system transportowy, stanowią główny problem do rozwiązania przez władze Lwowa. Gdy model transportowy obejmie wszystkie rodzaje przewozów, zostaną uwidocznione zarówno wąskie gardła jak i sposoby ich likwidowania. Planowane projekty inwestycyjne, jak np. budowa linii tramwajowej pomiędzy dworcem głównym i stadionem, zostanie zoptymalizowana poprzez studia wykonalności. Taki projekt modernizacyjny będzie zawierał także budowę i przebudowę ulic. 

Nie tylko kibice odniosą korzyści ze  startującego projektu. Inteligentne planowanie transportu i inwestycji będzie pomagało zmniejszać ruch w historycznym centrum Lwowa i zredukuje emisję dwutlenku węgla. Tym sposobem przyczyni się do rozwoju gospodarczego miasta i zwiększy możliwości obsługi rosnącego ruchu turystycznego w pięknym Lwowie.

– Celem projektu „Lwów – strategia transportu miejskiego” jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i zrównoważona poprawa infrastruktury transportu publicznego w mieście w celu umożliwienia obejrzenia wydarzeń piłkarskich 2012 roku jak największej liczbie kibiców. Rozwijanie takich innowacyjnych rozwiązań obejmujących wiele dziedzin transportu w mieście jest ważnym doświadczeniem Federalnego Ministerstwa Środowiska i banku Kreditanstalt für Wiederaufbau. Jako eksperci w tej dziedzinie transportu mamy za sobą wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu międzynarodowych projektów i zadań wspomagających i wspierających miejski transport publiczny – zapewnia Klaus Reinhardt, project manager w PTV.

więcej informacji: www.ptvag.com

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili