0.3 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia, 2024

Komunikat PKP Intercity

5 lipca odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy pracowników Przewozów Regionalnych. Prawie 400 pociągów przewoźnika pasażerskiego, między godziną 7.00 a 9.00, nie funkcjonowało. Kolejarze domagali się m. in. od rządu i właścicieli, czyli samorządów wojewódzkich, większego zainteresowania spółką. Następnie przedstawiciele związków zawodowych Przewozów Regionalnych zorganizowali referendum strajkowe, w którym  98,1 proc. pracowników spółki  biorących w nim udział opowiedziało się za strajkiem generalnym. Oznacza to, że w najbliższym czasie może dojść do strajku we wszystkich zakładach samorządowego przewoźnika. 

PKP Intercity, jako Spółka należąca do grupy PKP pragnie zwrócić uwagę, że w niektórych mediach, w trakcie przekazywania informacji o strajku ostrzegawczym Przewozów Regionalnych oraz przy okazji zorganizowania przez nich referendum, pojawiały się stwierdzenia, iż jest to strajk pracowników PKP . Przypisywało się również przynależność do Grupy PKP spółce samorządowej, jaką są Przewozy Regionalne. 

Zdajemy sobie sprawę, że wśród społeczeństwa wciąż jeszcze istnieje przekonanie, że usługi kolejowych przewozów pasażerskich świadczy tylko PKP. Jednak na polskich torach funkcjonuje obecnie ponad 13 przewoźników i są to zarówno firmy należące do Skarbu Państwa (PKP IC, SKM w Trójmieście), prywatne (np. Arriva) jak i spółki należące do samorządów lokalnych (np. Przewozy Regionalne). Używanie nazwy PKP w kontekście wszystkich przewoźników kolejowych w Polsce może wprowadzać pasażerów w błąd. Tym samym będziemy wdzięczni za prawidłowe używanie skrótu PKP oznaczającego Polskie Koleje Państwowe.

Marki PKP Intercity

 

Początkowo oferta PKP Intercity obejmowała wyłącznie pociągi z rezerwacją miejsc, zaliczane do segmentu premium, jednak już w 2005 r. Spółka uruchomiła pierwsze składy kategorii ekonomicznej – Twoje Linie Kolejowe (do 2009 roku Tanie Linie Kolejowe). Pociągi TLK świadczą przewozy rodzinne, turystyczne; jest to marka bliska pasażerowi, ale zaspokajająca tylko i wyłącznie usługę transportową, czyli przejazd do miejsca docelowego, bezpiecznie, w miarę wygodnie i przede wszystkim tanio.

 

1 grudnia 2008 roku PKP Intercity przejęła od PKP Przewozy Regionalne pociągi pospieszne zwiększając ilość obsługiwanych połączeń o 381. Do obsługi pociągów pospiesznych trafiło z PKP Przewozy Regionalne 1908 wagonów. Szeregi PKP Intercity zasiliło około 3,5 tys. pracowników Oddziału Przewozy Międzywojewódzkie wydzielonego w ramach PKP Przewozy Regionalne. Podobny proces Spółka przeszła we wrześniu 2008 roku, gdy do struktur PKP Intercity przeszli maszyniści  z PKP Cargo , a tabor trakcyjny powiększył się o 383 lokomotywy.

 

Twoje Linie Kolejowe (TLK) – rozbudowana ogólnopolska sieć, przystępna cenowo, dalekobieżnych połączeń w segmencie ekonomicznym. W skład marki TLK wchodzą wszystkie pociągi oznaczane wcześniej jako: TLK i pociąg pospieszny.

 

Express (Ex) – wysoki standard pociągów pomiędzy największymi miastami.

 

Express InterCity (EIC) – powstał dzięki połączeniu dwóch istniejących już marek: Express i InterCity w jedną kategorię pociągów o najwyższym standardzie. Dziś EIC to najszybsze i najbardziej komfortowe składy jeżdżące po polskich torach, oferujące bezpłatny Internet dla podróżujących 1 klasą

 

W strukturach "PKP Intercity" S.A. pracuje obecnie około 8 tysięcy pracowników na terenie niemalże całej Polski. Główna siedziba Firmy – Centrala znajduje się w Warszawie. Oprócz Centrali, funkcjonują cztery Zakłady, w Krakowie, Poznaniu, Gdyni  i  w Warszawie. PKP Intercity każdego dnia uruchamia ok. 280 pociągów.

 

Premium – pociągi obsługiwane wyłącznie składami zespolonymi

Medium – klasyczne składy o podwyższonym standardzie (EIC – Express InterCity, EX- Express)

Economy – pociągi klasyczne i zespoły trakcyjne (Twoje Linie Kolejowe – TLK)

Proces porządkowania oferty przewozowej spółka rozpoczęła w listopadzie 2009 roku. Obecnie, w ramach Programu Poprawy Efektywności Spółki, prowadzone są działania weryfikacji portfela marek. Efekty tych działań powinny być znane jeszcze w tym roku. 

Grupa PKP powstała w roku 2001 w wyniku procesu restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Celem tych przemian było – zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej – rozgraniczenie działalności przewozowej kolei od zarządzania liniami kolejowymi oraz utworzenie samodzielnych podmiotów prawa handlowego, mogących świadczyć usługi nie tylko na rynku kolejowym.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili