11.3 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok widziane oczami polskiego pracownika za granicą

Międzynarodowe firmy coraz częściej oferują polskim pracownikom możliwość pracy w swoich oddziałach znajdujących się poza granicami Polski. Zagraniczne wyjazdy kontraktowe są szansą zdobycia kierunkowego doświadczenia, doszlifowania znajomości języków obcych, ale także poznania kultury i tradycji obchodów świąt w innych krajach

Schenker, należący do grupy Deutsche Bahn AG, posiada ponad 1100 oddziałów w ponad110 krajach. Operując globalnie na wszystkich kontynentach, firma adaptuje swoje procedury do specyfiki danych miejsc i lokalnych kultur. Te doświadczenia składają się na wiedzę przydatną każdej firmie i jej pracownikom, którzy funkcjonują w globalnym łańcuchu dostaw. Firma Schenker dzieli się swoją wiedzą dotyczącą branży TSL, ale także pomaga odnaleźć się w odmiennych realiach biznesowych i kulturowych poszczególnych państw. Różnice można zaobserwować w wielu aspektach, także w sposobach obchodzenia świąt. Na przykład w Chinach Boże Narodzenie to święto prawie tak abstrakcyjne jak obchody chińskiego Nowego Roku w Polsce. Paradoksalnie jednak to Chiny są liderem w produkcji ozdób choinkowych.

Gwiazdka na wschodzie – Rosja

Święta Bożego Narodzenia w Rosji obchodzone są 7 stycznia. Przy czym należy pamiętać, że uroczystość ta (Рождество) wróciła do kalendarza świąt państwowych dopiero po upadku ZSRR. Sama tradycja obchodzenia świąt odradza się powoli i jest tożsama z odradzaniem się cerkwi i wierzeń prawosławnych. „W związku z zaistniałą sytuacją dużo bożonarodzeniowych tradycji zostało przeniesionych na Nowy Rok, bo właśnie to święto było obchodzone zamiast Bożego Narodzenia i w zasadzie do dziś pozostało głównym świętem.” wyjaśnia Dariusz Stefański, Specjalista ds. Organizacji Ruchu z polskiego Schenkera i jednoczesny doradca w rosyjskim oddziale koncernu.

W dzień Bożego Narodzenia w Rosji rodzina spotyka się przy wspólnym uroczystym obiedzie. Nie ma ściśle określonych potraw, które powinny znaleźć się na stole, choć zdecydowanie stół jest suto zastawiony, bo to pierwszy dzień po zakończeniu postu i można sobie pofolgować. – Wieczorem o 20.00 zaczyna się uroczysta msza w cerkwi i trwa ok. 3 godz. w trakcie, której nikt nie siedzi, ponieważ w cerkwiach nie ma ławek. Po mszy popularna jest kąpiel w przeręblach – kąpiel oczyszczająca, która,  sprawia również, że człowiek ma nie chorować przez cały rok i co dziwne, podobno nikt się nie przeziębia – może to siła wiary? stwierdza Dariusz  Stefański.

W Rosji Dziadek Mróz czyli odpowiednik polskiego Mikołaja przynosi prezenty w Nowy Rok. Tego dnia rosyjskie rodziny spotykają się na uroczystej kolacji w trakcie, której żegnają Stary Rok i uroczyście witają Nowy Rok. – Tuż przed północą wszyscy, niezależnie czy w domach, czy
w restauracjach, słuchają przemówienia prezydenta, potem bicia kremlowskich kurantów. Legenda głosi, że jeśli podczas bicia kurantów ktoś pomyśli życzenie to na pewno się spełni – relacjonuje z Rosji Dariusz Stefański.

Gwiazdka na bardzo Dalekim Wschodzie – Chiny

Świątecznego nastroju w Chinach można szukać w hotelach, w których licznie przebywają cudzoziemcy. Tu obowiązkowo znajduje się wspaniale udekorowana ogromna choinka, organizowane są kolacje wigilijne, których menu jest podyktowane narodowością sieci hotelowej. Na przykład w hotelach amerykańskich podany świąteczny indyk. – Trochę inaczej wygląda sytuacja w Hong Kongu i Makao, byłych koloniach brytyjskich i portugalskich. W Hong Kongu 25-26 grudnia to dni świąteczne wolne od pracy. W Makao Wigilia obchodzona jest 24 grudnia, a 25 również jest dniem wolnym – relacjonuje Lidia Bartczak, Schenker, Hong Kong.

  • Koledzy z biura Schenkera w Hong Kongu zapytani o tradycje świąteczne mówią, że wymieniają się prezentami wśród rodziny i przyjaciół. Jeśli organizują kolację świąteczną to zazwyczaj w restauracji. Po kolacji Chińczycy często wybierają się skorzystać z typowo azjatyckiej rozrywki, jaką jest karaoke. Głównie jednak święta kojarzą się im z zakupami, gdyż w centrach handlowych są w tym czasie liczne wyprzedaże i obniżki. – dodaje Lidia Bartczak.

Choć obchody Świąt Bożego narodzenia na Dalekim Wschodzie należą ciągle do rzadkości, to komercyjna atmosfera świąt jest także popularna w Chinach. – Widać to głównie w wielkich miastach gdzie drzewa i latarnie obwieszone są kolorowymi lampkami, a w dużych centrach handlowych stoją ubrane choinki i wiszą gwiazdkowe dekoracje. Symbolem świątecznym Hong Kongu jest 35 metrowa choinka na Statue Square
w dzielnicy Central. Cały Statue Square jest na długo przed Świętami przekształcany w miasto Świętego Mikołaja. Jest tam między innymi kuchnia gdzie piecze się świąteczne ciasteczka i poczta gdzie można wysłać list do Mikołaja – dodaje Lidia Bartczak z firmy Schenker.

Ozdoby choinkowe, sztuczne choinki, dekoracje świąteczne bez problemu można kupić w miastach takich jak Pekin, Szanghaj czy Guangzho. Należy przy tym pamiętać, że Chiny są największym na świecie producentem ozdób świątecznych – oprócz bombek szklanych, w produkcji których zdecydowanie wygrywa Polska. Bombki szklane w Chinach są postrzegane jako produkt bardzo ekskluzywny, bardzo drogi i trudno dostępny.

Polski pracownik w zagranicznych oddziałach

Wraz z dynamicznym rozwojem wymiany towarowej pomiędzy polskimi firmami i rynkami zagranicznymi coraz częściej kluczową rolę odgrywa jakość, mobilność i dostępność kanałów dystrybucji. Jednak z punktu widzenia specyfiki rynku w Chinach, dodatkową wartością jest współpraca z biurem, które – reprezentując interesy polskiego klienta na tym rynku – może porozumiewać się zarówno w języku polskim, jak i mandaryńskim. Tam znajomość języka angielskiego wśród kontrahentów chińskich nie jest jeszcze powszechna.

Od maja tego roku rodzime przedsiębiorstwa współpracujące z rynkiem chińskim mogą liczyć na polskie wsparcie w biurze Schenkera w Hong Kongu. Dzięki pojawieniu się polskiego pracownika w zagranicznym oddziale Polskie firmy współpracujące z Schenkerem zyskają większą pewność odnośnie terminów zamówień i dostaw oraz jakości towarów. Dla chińskich firm jest to szansa na lepsze poznanie polskich i unijnych wymogów prawnych, co przyczyni się do podniesienia przez nich jakości wykonywanych usług.

Podobnie do działań w Chinach przedstawia się sytuacja współpracy z firmy Schenker z odziałem w Rosji. Mechanizm jest prosty. Wiele firm, które w Polsce współpracują z Schenkerem i które zamierzają rozwijać, swoja działalność na rosyjskim rynku w pierwszej kolejności zwracają się do handlowców Schenkera, którzy opiekują się nimi w Polsce i pytają o możliwości oddziału operatora w Rosji. – Wspólnie możemy ustalić co tak naprawdę jest ważne dla klienta i przedstawić mu ofertę dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb. Klientowi łatwiej kontaktować się z kimś, kto rozmawia w ich ojczystym języku i ma poczucie, że to do czego przyzwyczaił ich Schenker w Polsce (wysoka jakość usług, dostęp do informacji) jest możliwe do uzyskania w Rosji. Polski pracownik w zagranicznym oddziale daje klientowi poczucie bezpieczeństwa, które jest niezwykle ważne na każdym etapie prowadzenia i rozwijaniu biznesu – wyjaśnia Dariusz Stefański, Specjalista ds. Organizacji Ruchu z polskiego Schenkera i jednoczesny doradca w rosyjskim oddziale koncernu.

Polski oddział Schenkera jest międzynarodowym dostawcą zintegrowanych usług logistycznych, liderem na polskim rynku TSL. Dysponuje połączoną informatycznie siecią 17 terminali i centrów logistycznych oraz około 260 regularnych krajowych i ponad 40 międzynarodowych połączeń samochodowych. Schenker oferuje klientom kompleksową obsługę logistyczną w skali krajowej i globalnej, drogą lądową, lotniczą i morską. Strategiczne cele firmy wiążą się z odpowiedzialnym biznesem i zrównoważonym rozwojem.

Grupa Schenker z roczną sprzedażą na poziomie 8,9 miliardów EURO,
42 000 pracowników i 1100 oddziałów na całym świecie jest jednym z wiodących dostawców zintegrowanych usług logistycznych. W oparciu
o transport lądowy, lotniczy i morski Schenker oferuje kompleksowe rozwiązania logistyczne oraz zarządzanie globalnym łańcuchem dostaw. W ramach Deutsche Bahn AG, Schenker jest częścią grupy firm zajmujących się transportem i logistyką.

e-logistyka.pl

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili