6.1 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

Czas na Kraków – do sądów w Krakowie trafia Elektroniczne Potwierdzenia Odbioru

Najwyższy czas, żeby także sądy w Polsce skorzystały z technologii dostępnej na świecie już od ponad 30 lat. Wprowadzenie EPO do sądów powszechnych w Polsce nie tylko zastąpi pochodzące jeszcze z XIX wieku papierowe potwierdzenie odbioru, ale także przyspieszy nawet o kilkanaście dni obrót korespondencją sądową w Polsce. Pozwoli przy tym na generowanie oszczędności liczonych w milionach złotych. Stało się to możliwe tylko w wyniku demonopolizacji rynku pocztowego w Polsce”– powiedział Witold Szczurek, prezes zarządu PGP S.A.


Zamiast na papierowym dokumencie – od teraz także w Krakowie – wystarczy podpisać się na elektronicznym urządzeniu. Informacja o otrzymaniu korespondencji on-line trafi do sądu, co pozwoli lepiej planować pracę sądów oraz zaoszczędzi czas dotychczas poświęcany na ręczne wprowadzanie danych z potwierdzeń do systemów informatycznych sądów.


Rzecznik Sądu Apelacyjnego:


Kwestia terminowego obiegu zwrotnego poświadczenia odbioru wezwania, popularnie – ,,zwrotki”, wydawała się od lat nierozwiązywalnym problemem. Poprzedni doręczyciel przesyłek sądowych również  nie był w stanie tej kwestii satysfakcjonująco rozwiązać. W praktyce fizyczny brak ,,zwrotki” powodował konieczność odraczania wielu rozpraw, stanowiąc jedną z przyczyn przewlekłości postępowania. Mamy nadzieję, że wprowadzenie EPO będzie stanowiło zupełnie nową jakość w obiegu dokumentów sądowych – nie tylko zwiększy szybkość obiegu dokumentów, ale da wgląd sądowi w czasie rzeczywistym w status danej korespondencji. Na pewno jest to – nie waham się użyć tak górnolotnego stwierdzenia – ,,kopernikański przewrót”, jeżeli chodzi o sposób doręczania korespondencji sądowej– powiedział Wojciech Dziuban, rzecznik sądu Apelacyjnego w Krakowie.


Statystki pokazują, że dzięki zastosowaniu elektronicznych terminali obrót korespondencją sądową po wprowadzeniu EPO jest krótszy nawet o kilkanaście dni. Czas liczony od ekspedycji korespondencji z Sądu do zarejestrowania potwierdzenia EPO w systemie Sądu (a więc pełen obieg) – dane za Ministerstwem Sprawiedliwości:


  • dla przesyłek doręczonych (81% wolumenu) – średni czas obiegu to 1,5 dnia
  • dla przesyłek awizowanych, wydanych (15% wolumenu) – średni czas obiegu 5 dni
  • dla przesyłek zwróconych (błędny adres ect.) (1%) – średni czas obiegu 2,4 dnia
  • dla przesyłek awizowanych, nie podjętych w terminie (3%) – średni czas obiegu 19 dni


Technologia potrzebna do wdrożenia („EPO”) istnieje od ponad 30 lat. Działająca od 1973 jedna z firm kurierskich od początku swojej działalności stworzyła system komputerowy do nadzorowania i zarządzania przepływem paczek. Pierwsze wdrożenia EPO pochodzą natomiast z końca lat 70 ubiegłego wieku. Technologia EPO jest sprawdzona w wielu państwach o różnych systemach prawnych i o różnych nawykach społecznych. W Polsce międzynarodowe i krajowe firmy kurierskie stosują EPO z powodzeniem do usprawniania swojej logistyki oraz świadczenia dodatkowych usług dla klientów jak np. automatyczne generowanie ewidencji korespondencji wychodzącej i przychodzącej.


 

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili