Terminal lotniczy w Rzeszowie – rusza przetarg

W najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony przetarg na budowę nowego terminalu na podrzeszowskim lotnisku Jasionka – poinformował rzecznik prasowy PPL Artur Burak. 

W jego ocenie, przetarg powinien zostać ogłoszony w najbliższych tygodniach.

Od 3 czerwca Rzeszów będzie trzecim lotniskiem w Polsce – po Warszawie i Krakowie, które będzie miało bezpośrednie połączenie lotnicze ze Stanami Zjednoczonymi.

  • Oczekujemy, że w sfinansowaniu budowy terminalu będzie można wykorzystać wszystkie środki, które dotychczas były deklarowane w sposób nie wiążący. Mam tu na myśli środki proponowane przez marszałka Podkarpacia, środki w dyspozycji ministerstwa rozwoju regionalnego, o które również powinien wystąpić marszałek oraz pieniądze zadeklarowane przez wojewodę – powiedział rzecznik.

Zarząd PPL chce, żeby procedura przetargowa dotyczyła całej inwestycji. Wcześniej rozważano dwa warianty – jeden przetarg na cały terminal lub dwa przetargi, z czego pierwszy na budowę tzw. fazy zerowej.

  • Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie wszystkie składane dotychczas obietnice w sprawie wsparcia finansowego budowy terminalu zostaną zrealizowane. Zakładamy, że w tym roku w ramach realizowanej inwestycji zostanie wykonana faza zerowa terminalu, czyli piwnice – zauważył Burak.

Oprócz stałych rejsów krajowych na linii Rzeszów – Warszawa – Rzeszów, lotnisko w Jasionce obsługuje także loty do Dublina i Londynu.

Południowo-wschodnia Polska charakteryzuje się jedną z największych w kraju liczbą mieszkańców korzystających z połączeń do USA i Kanady. Nowy terminal będzie spełniał wszystkie kryteria i wymagania międzynarodowe, zarówno schengenowskie jak i amerykańskie. Inwestycja ta realizowana będzie etapowo. Przepustowość szczytowa w I etapie, który podzielony będzie na trzy fazy i wyniesie od 360 do 860 pas/godz., a w trzecim docelowym etapie ok. 1440 pas/godz.

e-logistyka.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj