8.4 C
Warszawa
piątek, 23 lutego, 2024

Planujesz zakup samochodu? To najlepszy moment.

Pełne odliczenie podatku VAT od zakupu samochodów z homologacją ciężarową, w tym z tzw. kratką, będzie możliwe prawdopodobnie w okresie od początku roku – do końca lutego 2014r.


 

Odliczanie VAT po nowemu


Pod koniec grudnia 2013r. Polska otrzymała od Rady Unii Europejskiej zielone światło w sprawie zmiany limitu odliczeń VAT-u dla samochodów ciężarowych, w tym samochodów "z kratką", które są używane zarówno do działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. 50 proc. limit odliczenia VAT-u (bez ograniczenia kwotowego) ma obowiązywać w przypadku samochodów do 3,5 tony i dotyczyć wydatków na zakup i leasing samochodu, a także wydatków eksploatacyjnych, w tym kosztów naprawy.


Projekt zmian do ustawy o VAT odsuwa jednak w czasie możliwość odliczenia 50 proc. VAT od paliwdo samochodów. Ograniczenie nie będzie obowiązywać samochodów cięższych niż 3,5 tony oraz z większą liczbą siedzeń niż dziewięć. 50 proc. limit teoretycznie może obwiązywać w okresie już od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2016 r. Jednak aby te zmiany weszły w życie, Polskamusi wdrożyć nowe przepisy. Do tego czasu będą obowiązywać regulacje bardziej korzystne dla przedsiębiorców, które umożliwią pełne odliczenie od pojazdów innych niż osobowe, mających co najmniej trzy miejsca siedzące, a ich dopuszczalna ładowność wynosi przynajmniej 500 kg.


Inne kryteria, które pozwolą odliczyć 100 proc. VAT to m.in. zakup pojazdu samochodowego z jednym rzędem siedzeń (wielozadaniowy, van) i trwałą przegrodą; pojazdu z większą liczbą siedzeń, ale o długości części ładunkowej na poziomie co najmniej 50% długości pojazdu; pojazdu samochodowego z otwartą częścią bagażową (pick-up), pojazdu specjalnego czy pojazdu, który posiada kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy.


 


Elastyczność leasingu


Przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapowiadają też, że podatnicy, którzy po NowymRoku podpiszą umowę leasingu na pojazd z homologacją ciężarową będą mogli odliczyć 100proc. VAT od wszystkich rat, przez cały okres trwania umowy leasingu, także po wejściu w życie nowych ograniczeń.


Przy tej okazji EFL przypomina o możliwości samodzielnego skonstruowania harmonogramu spłat w ramach umowy leasingu elastycznego. Usługa ta, pozwala przedsiębiorcy na indywidualne ułożenie harmonogramu spłat dopasowanego do cykliczności i różnic w uzyskiwanych przychodach. Dodatkowo, dzięki takiemu rozwiązaniu, przedsiębiorca ma możliwość dostosowania się do zmian zachodzących na rynku.


Klient w momencie podpisania umowy sam decyduje o wysokości rat leasingowych, które będzie spłacał przez cały okres trwania umowy.


Auta z kratką, ale …bez kratki


Analitycy zwracają uwagę, że termin „auto z kratką” jest umowny, ponieważ w tym wypadku kluczowa jest homologacja pojazdu jako ciężarówki.


Marta Szafarowska partner i doradca podatkowy MDDP zauważa, że „na rynku dostępnebędą samochody ciężarowe (N1) zarówno z kratką, jak i bez niej. W obu przypadkach decydować będzie jednak posiadane przez dany typ pojazdu świadectwo homologacji. Fakt, że samochód ciężarowy może być bez kratki oznacza, że wizualnie i technicznie nie będzie się on różnił od identycznego modelu samochodu osobowego – stanowi to dodatkowy argument za tym, że również samochody osobowe powinny wiązać się z uprawnieniem do odliczenia VAT w pełni. Jednak – jak dodaje – w mojej ocenie nadal taka opcja będzie wymagała drogi sądowo-administracyjnej”.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
319ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili