7.9 C
Warszawa
sobota, 24 lutego, 2024

Więcej powierzchni magazynowych

Zwiększa się ruch na rynku logistyczno- magazynowym. W 2005 roku, powstało blisko czterokrotnie więcej obiektów magazynowych niż w roku ubiegłym. 

Jak wynika z raportu firmy doradczej CB Richard Ellis Polska, w ubiegłym roku w Polsce powstało 28 obiektów magazynowych o łącznej powierzchni blisko 540 tys. m kw. Dla porównania w 2004 r. inwestorzy oddali do użytku magazyny o powierzchni 140 tys. m kw. Inwestorzy częściej niż w poprzednich latach decydowali się na budowę składów w rejonach oddalonych od Warszawy. W stolicy i w jej pobliżu powstało jedynie pięć nowych magazynów o powierzchni 71 tys. mkw. Większość obiektów wybudowano na Górnym Śląsku, w rejonie Poznania, Piotrkowa Trybunalskiego, Łodzi oraz Wrocławia- czytamy w raporcie. Zdaniem ekspertów podobna tendencja utrzyma się także w tym roku. 

Co ciekawe, lokowaniem środków w powierzchnie logistyczne interesują się zagraniczne fundusze inwestycyjne. Według ekspertów w ten segment rynku wciąż opłaca się inwestować. 

Ubiegły rok był także rekordowy pod względem wynajętej powierzchni magazynowej. Popyt w porównaniu z 2004 r. wzrósł o ponad 61 proc. Wydzierżawiono 437 tys. mkw. składów. Inwestorzy i najemcy będą nadal wybierać tereny wokół ośrodków przemysłowych, ze względu na niższe niż w stolicy stawki, wykwalifikowaną kadrę a także stosunkowo dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową, uważa Marek Wachowski, szef działu powierzchni magazynowych w CB Richard Ellis Polska.

W stolicy i okolicach ceny najmu są najwyższe, sięgają 5,5 euro za mkw. miesięcznie. W innych regionach maksymalne stawki za wynajem to 3,4 – 3,7euro za mkw. Koszty wynajmu powierzchni magazynowej prawdopodobnie pozostaną w tym roku na niezmienionym poziomie – wynika z prognoz. W obiektach zlokalizowanych w stolicy albo w jej pobliżu, wynajęto w ubiegłym roku, jedną piątą wszystkich wydzierżawionych składów, czyli, ponad 83 tys. mkw. powierzchni magazynowej. 

Mimo wzrostu popytu na obiekty magazynowe nadal ponad 13 proc. składów czeka na najemców – aktualnie do wynajęcia jest 250 tys. mkw. wolnych składów. 
ANNA SIELANKO

Więcej Rzeczpospolita, 20.03.06

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
319ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili