20.9 C
Warszawa
wtorek, 9 sierpnia, 2022

Więcej powierzchni magazynowych

Zwiększa się ruch na rynku logistyczno- magazynowym. W 2005 roku, powstało blisko czterokrotnie więcej obiektów magazynowych niż w roku ubiegłym. 

Jak wynika z raportu firmy doradczej CB Richard Ellis Polska, w ubiegłym roku w Polsce powstało 28 obiektów magazynowych o łącznej powierzchni blisko 540 tys. m kw. Dla porównania w 2004 r. inwestorzy oddali do użytku magazyny o powierzchni 140 tys. m kw. Inwestorzy częściej niż w poprzednich latach decydowali się na budowę składów w rejonach oddalonych od Warszawy. W stolicy i w jej pobliżu powstało jedynie pięć nowych magazynów o powierzchni 71 tys. mkw. Większość obiektów wybudowano na Górnym Śląsku, w rejonie Poznania, Piotrkowa Trybunalskiego, Łodzi oraz Wrocławia- czytamy w raporcie. Zdaniem ekspertów podobna tendencja utrzyma się także w tym roku. 

Co ciekawe, lokowaniem środków w powierzchnie logistyczne interesują się zagraniczne fundusze inwestycyjne. Według ekspertów w ten segment rynku wciąż opłaca się inwestować. 

Ubiegły rok był także rekordowy pod względem wynajętej powierzchni magazynowej. Popyt w porównaniu z 2004 r. wzrósł o ponad 61 proc. Wydzierżawiono 437 tys. mkw. składów. Inwestorzy i najemcy będą nadal wybierać tereny wokół ośrodków przemysłowych, ze względu na niższe niż w stolicy stawki, wykwalifikowaną kadrę a także stosunkowo dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową, uważa Marek Wachowski, szef działu powierzchni magazynowych w CB Richard Ellis Polska.

W stolicy i okolicach ceny najmu są najwyższe, sięgają 5,5 euro za mkw. miesięcznie. W innych regionach maksymalne stawki za wynajem to 3,4 – 3,7euro za mkw. Koszty wynajmu powierzchni magazynowej prawdopodobnie pozostaną w tym roku na niezmienionym poziomie – wynika z prognoz. W obiektach zlokalizowanych w stolicy albo w jej pobliżu, wynajęto w ubiegłym roku, jedną piątą wszystkich wydzierżawionych składów, czyli, ponad 83 tys. mkw. powierzchni magazynowej. 

Mimo wzrostu popytu na obiekty magazynowe nadal ponad 13 proc. składów czeka na najemców – aktualnie do wynajęcia jest 250 tys. mkw. wolnych składów. 
ANNA SIELANKO

Więcej Rzeczpospolita, 20.03.06

Poprzedni artykułFabryka Sharp pod Toruniem
Następny artykułRuch na rynku budowlanym

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
319ObserwującyObserwuj
275ObserwującyObserwuj
spot_img

Z ostantiej chwili