Szklana tuba – projekt obwodnicy Warszawy

Czteropasmowa trasa ekspresowa na oszklonej estakadzie w środku Warszawy? Wczoraj przedstawiono nowy projekt południowej obwodnicy Warszawy. 

– Przez Ursynów obwodnica prowadziłaby pod ziemią oprócz jednokilometrowego odcinka w okolicach al. Komisji Edukacji Narodowej – zaproponował Maciej Błach, prezes firmy Mosty Katowice. To ona wymyśliła nietypową, oszkloną estakadę między ul. Braci Wagów a ul. Lanciego. Wyciągnięcie trasy spod linii metra na wiadukt nad al. KEN obniżyłoby koszty budowy do ok. 900 mln zł. To ok. 200 mln zł taniej od wersji w tunelu pod całym Ursynowem.

Geneza pomysłu estakady
Drogowcy argumentują, że zmienione prawo ochrony środowiska nakazuje pokazać różne warianty trasy. Estakada ma być właśnie alternatywą dla długiego tunelu. Innego wariantu niż ursynowski przedstawić się nie da, bo jest już pewne, że trasa będzie budowana od autostrady do lotniska i ul. Puławskiej. 

– Pomysł z estakadą byłby ciekawy, gdyby nie to, że stanęłaby bardzo blisko okrągłego wieżowca, który zbudowano na rogu ul. Płaskowickiej i al. KEN – zauważył Wojciech Dąbrowski, szef generalnej dyrekcji dróg na Mazowszu. Dlatego do budowy chce rekomendować prawie trzykilometrowy tunel. Teraz decyzja należy do wojewody.

Dyr. Dąbrowski przyznaje, że wariant z estakadą powstał tylko, dlatego, że prawo wymaga propozycji do porównań. Nie mówi, ile dokładnie mogło kosztować przygotowanie nowych projektów. Twierdzi jedynie, że za sporządzenie planów obu wariantów trzeba było zapłacić kilkaset tysięcy złotych.
 
Pierwszy, zaledwie dwukilometrowy fragment południowej obwodnicy Warszawy od Puławskiej do lotniska Okęcie z odnogą do Marynarskiej ma być gotowy w 2008 lub w 2009 r. Do 2010 r. powinien być wytyczony odcinek od autostrady A2 skrajem Ursusa i Włoch do Okęcia. Fragment przez Ursynów, Wilanów i Wawer ma być ukończony najwcześniej w 2013 r.

Krzysztof Śmietana 
Więcej: Gazeta Wyborcza, 03.10.2006

Fot. materiały inwestora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj