3.8 C
Warszawa
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Orlen i Lotos liczą na wyjątkowy rok

Orlen powinien poprawić efektywność zagranicznych rafinerii, Lotos ukończyć program 10+. Tego oczekuje rynek i analitycy.
Grupa Lotos i PKN Orlen mają za sobą trudny rok, w którym borykały się z bardzo niskimi marżami rafineryjnymi i skutkami kryzysu. Najtrudniejsza od 10 lat sytuacja w sektorze rafineryjnym nie przeszkodziła im jednak w poprawie efektywności. Straty z 2008 r. zostały zamienione w zyski.

To nie koniec wyzwań. Orlen musi poprawić rentowności w spółkach zależnych Lietuva i Unipetrol, które jedyne w grupie w 2009 r. miały straty. Przed nim także sprzedaż cennych aktywów — Polkomtela oraz Anwila. Orlen potrzebuje pieniędzy na ukończenie ważnych inwestycji i przygotowywaniu nowych w segmenty upstream i energetyczny. Równie długa jest lista ważnych celów dla Lotosu. Tu w grę wchodzi oferta IPO Petrobalticu i zdobycie inwestora strategicznego. Ważne dla wyników operacyjnych będzie zakończenie programu 10+, a w czerwcu mamy poznać strategię.

Źródło: pb.pl

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili