6.1 C
Warszawa
wtorek, 20 lutego, 2024

Może zabraknąć pieniędzy na drogi

Tysiąc kilometrów autostrad i ok. 1,6 tys. kilometrów nowych dróg ekspresowych ma powstać w ciągu najbliższych 7 lat – zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. 

Do końca roku ma powstać 173 km nowych autostrad oraz 14 km dróg ekspresowych, szacuje się, że budowa pochłonie około 9 mld złotych. Natomiast, przez 7 lat wydamy na to ponad sto miliardów złotych – powiedział "Rz" Andrzej Maciejewski, rzecznik dyrekcji. 

Środki na budowę nowych dróg do 2013 roku pochodzić mają z Krajowego Funduszu Drogowego (22,5 mld złotych), budżetu państwa (18,5 mld zł), a około 42 mld zł ma trafić z dotacji unijnych. Resztę uzupełnią m.in pożyczki z Banku Światowego i pieniądze pozyskane od prywatnych inwestor. Analitycy zgodnie twierdzą że plany uda  się zrealizować pod pewnymi warunkami, jak uproszczenie formalności związanych z przygotowaniem inwestycji. Nie wiadomo też czy wystarczy pieniędzy w Krajowym Funduszu Drogowym – mówi "Rz" Adrian Furgalski, dyrektor Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich 16 lat wydatki na infrastrukturę pierwsze były obcinane w przypadku zaistnienia dziury budżetowej. – W tej chwili przygotowanie nowej inwestycji trwa do czterech lat – mówi "Rz" Janusz Piechociński, były przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury.
Rokrocznie na nowe inwestycje w infrastrukturę drogową rząd przeznaczał 12 proc. wpływów z akcyzy w tym roku GDDKiA dostała tylko 6 proc. akcyzy, czyli ok. 1 miliarda złotych. 

Kolejnym problemem są przetargi. W zeszłym roku nie udało się wykorzystać 2,7 mld zł z pieniędzy przeznaczonych na drogi zarówno z budżetu, jak i UE, m.in. z uwagi na niemożność rozstrzygnięcia przetargów. Na podstawie ustawy o zamówieniach publicznych w 2005 roku zostało zablokowanych 98 inwestycji GDDKiA. 

Nieco mniej inwestycji zostało wstrzymanych w wyniku możliwości dowolnego interpretowania prawa ochrony środowiska czy protestów organizacji ekologicznych – w ubiegłym roku zablokowanych zostało 65 nowych projektów, między innymi budowa autostrad: A1, A2 i S22. Rokrocznie na nowe inwestycje w infrastrukturę drogową rząd przeznaczał 12 proc. wpływów z akcyzy w tym roku GDDKiA dostała tylko 6 proc. akcyzy, czyli ok. 1 miliarda złotych.

Więcej Ministerstwo Transportu i Budowanictwa, http://www.mtib.gov.pl, 27.02.06

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
319ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili