22.9 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

Inwestycje drogowe w 2008 r.

Rząd przyjął wczoraj rozporządzenie dotyczące inwestycji drogowych w 2008 roku. Ma ono zagwarantować środki na realizację budowy dróg, obwodnic,oraz na wzmocnienia fragmentów dróg krajowych – powiedział Minister Grabarczyk.

– Środki te zostaną przeznaczone między innymi na realizację 4 zadań dotyczących budowy autostrad, 8 zadań z zakresu dróg ekspresowych oraz na budowę 15 obwodnic – dodał Minister.

Szef resortu infrastruktury poinformował również, że 10 mln zł przeznaczonych zostanie na powołanie 2 spółek specjalnego przeznaczenia: odpowiedzialnej za budowę i zarządzanie tzw. warszawskim węzłem drogowym oraz za stworzenie systemu pobór opłat na autostradach płatnych. Natomiast 35 mln zł będzie przeznaczone dla spółki Gdańsk Transport Company S.A z tytułu wynagrodzenia za dostępność autostrady A-1 (odcinek Rusocin-Swarożyn).

12 lutego Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie ustalenia Programu rzeczowo-finansowego dla inwestycji drogowych realizowanych z wykorzystaniem środków Krajowego Funduszu Drogowego na 2008 r., przedłożone przez Ministra Infrastruktury.

Projekty przeznaczone do realizacji w bieżącym roku będą w całości finansowane wyłącznie ze środków Krajowego Funduszu Drogowego (KFD), z wyjątkiem budowy drogi S-69 Żywiec–Zwardoń, która będzie współfinansowana z pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz przebudowy drogi 79 Warszawa–Piaseczno, współfinansowanej przez partnera prywatnego.

W 2008 r. będą kontynuowane inwestycje drogowe, które nie zostały zakończone w 2007 r. Są to m.in. autostrada A-4 Kleszczów-Sośnica, autostrada A-4 Sośnica-Murckowska, droga S-1 Pyrzowice-Podwarpie, obwodnica Garwolina na drodze S 17, obwodnica Międzyrzeca Podlaskiego.

W 2008 r. z Krajowego Funduszu Drogowego niezbędne jest wydatkowanie ok. 2 837,5 mln zł, w tym 2 792,5 mln zł na realizację zadań rzeczowych, 35 mln zł na wynagrodzenia za dostępność autostrady A-1, Gdańsk-Nowe Marzy oraz 10 mln zł na pokrycie kosztów utworzenia spółek specjalnego przeznaczenia (jednej lub dwóch). Dodatkowo z Krajowego Funduszu Drogowego będą finansowane wydatki wynikające z zaciągniętych w latach ubiegłych kredytów oraz wyemitowanych obligacji. Na ten cel przeznaczy się ok. 665 mln zł z opłaty paliwowej.

Zadania, o których mowa w rozporządzeniu, wskazano w „Programie budowy dróg krajowych na lata 2008-2012”, przyjętym przez rząd 25 września 2007 r.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili