8 powodów, dlaczego warto zdecydować się na leasing samochodów ciężarowych

Leasing samochodów ciężarowych to jedna z możliwości finansowania floty firmowej. Mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy z różnych branż, również ci nieposiadający wysokiej zdolności kredytowej czy długiego stażu na rynku.

Przedstawiamy najważniejsze zalety i korzyści z leasingu, które przyczyniają się do jego sporej popularności wśród polskich firm.

Sposób na uniknięcie zamrażania środków

Pojazdy ciężarowe należą do najdroższych w zakupie środków trwałych, dlatego na ich sfinansowanie gotówką mogą sobie pozwolić jedynie nieliczne firmy. Zazwyczaj jest to jednak nieopłacalne, ponieważ wiąże się z koniecznością zamrażania na długi czas sporej ilości gotówki.

 

Leasing pozwala rozłożyć na wiele mniejszych rat płatność za samochód ciężarowy. Dzięki temu przedsiębiorca może wykorzystywać na bieżąco pozostałe środki, np. na inne kluczowe inwestycje czy zakup aktywów obrotowych. Maksymalna kwota finansowania może wynieść nawet milion złotych.

Elastyczne warunki umowy

Leasingodawcy umożliwiają dostosowanie warunków umowy do indywidualnej sytuacji firmy wnioskującej o finansowanie. Umowa może zostać zawarta na preferowany przez przedsiębiorcę okres, jednak nie dłuższy niż 5 lat i nie krótszy niż 2 lata w przypadku leasingu operacyjnego. Im dłuższy czas trwania leasingu, tym mniejsza będzie kwota miesięcznej raty.

 

Niektóre firmy leasingowe pozwalają również swoim klientom w trakcie trwania umowy zmieniać wysokość raty lub termin jej opłacenia. Dzięki temu przedsiębiorca może dostosować płatności do zmieniającej się płynności finansowej, np. z uwagi na sezonowość branży.

 

Elastyczność leasingu wiąże się również z wymaganą przez leasingodawców wysokością wkładu własnego. Zazwyczaj w przypadku samochodów ciężarowych opłata wstępna wynosi co najmniej 15%, jednak firmy o dużym stażu na rynku i dobrej sytuacji finansowej mają szansę zawarcia umowy nawet przy zerowym wkładzie własnym.

Brak zawiłych formalności i decyzja od ręki

Finansowanie samochodu ciężarowego leasingiem jest znacznie łatwiej dostępne w porównaniu do kredytu. Firmy leasingowe nie weryfikują w tak dużym stopniu zdolności do terminowego spłacania rat ani nie sprawdzają historii kredytowej. Leasing jest przeznaczony dla podmiotów o minimum 6-miesięcznym stażu na rynku.

 

Często możliwe jest zastosowanie trybu uproszczonego, co pozwala uniknąć zawiłych i czasochłonnych formalności. Przedsiębiorca jest wtedy proszony zazwyczaj jedynie o dołączenie do wniosku oświadczenia o wynikach finansowych swojej firmy. Decyzja o udzieleniu leasingu może zostać wydana od ręki.

Legalna optymalizacja podatkowa

Korzystanie w leasingu z samochodu ciężarowego powyżej 3,5 tony pozwala odliczyć 100% VAT-u naliczonego do rat leasingowych, opłaty wstępnej oraz poniesionych wydatków eksploatacyjnych. Przedsiębiorca nie musi w tym celu spełniać żadnych dodatkowych wymogów, które obowiązują w przypadku leasingu samochodów osobowych, w tym obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Warto się jednak upewnić, czy ciężarówka spełnia kryteria wskazane w ustawie o VAT. Przedsiębiorca ma również prawo zaliczać w całości opłacone raty oraz wydatki eksploatacyjne w koszty uzyskania przychodu, co zmniejsza jego zobowiązania podatkowe.

Prawo do wykupu po zakończeniu umowy

Jedną z głównych zalet leasingu samochodów ciężarowych jest możliwość skorzystania z wykupu pojazdu po opłaceniu ostatniej raty. Przedsiębiorca może nabyć prawo własności za cenę znacznie niższą niż rynkowa. Leasing operacyjny pozwala również zrezygnować z wykupu. Istnieje wtedy możliwość wzięcia w leasing nowego samochodu ciężarowego.

Możliwość wyleasingowania pojazdu dowolnej marki

Firmy leasingowe finansują samochody ciężarowe wszystkich popularnych marek. Zgodnie z danymi Centralnej Ewidencji Pojazdów, polscy przedsiębiorcy najczęściej decydują się na leasing ciężarówek DAF, MAN oraz Volvo Truck. Na kolejnych trzech pozycjach w rankingu popularności znajdują się pojazdy marki Mercedes, Scania oraz leasing Iveco.

 

W leasing można wziąć zarówno nowe, jak i używane samochody ciężarowe, w tym poleasingowe. Przedmiotem finansowania mogą być również ciężarówki z zagranicy, sprowadzone w ramach transakcji Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towaru.

Dodatkowe usługi w cenie leasingu

Niektórzy leasingodawcy proponują swoim klientom usługę Full Service Leasing. Jej wybór pozwala wliczyć w cenę raty dodatkowe usługi, np. serwis, wymianę ogumienia, płynów i wycieraczek czy kartę paliwową. Przedsiębiorca nie musi w tym przypadku obawiać się nieprzewidywanych wydatków, np. w wyniku awarii pojazdu czy stłuczki, a także oszczędza swój czas na załatwianie formalności. W razie potrzeby może otrzymać pojazd zastępczy.

Rejestracja pojazdu w dowolnym mieście

Największe polskie firmy leasingowe zapewniają możliwość rejestracji samochodu na terenie całej Polski. Może być to istotne zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy chcą podkreślać przywiązanie do miejsca prowadzenia działalności.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili