12.8 C
Warszawa
czwartek, 25 kwietnia, 2024

W Danii powstanie największy na świecie hub dla robotów współpracujących

Duński minister przemysłu, przedsiębiorczości i finansów Simon Kollerup zaprezentował plany dotyczące nowej siedziby Mobile Industrial Robots (MiR) i Universal Robots (UR), dwóch flagowych producentów duńskiego przemysłu robotycznego. Firmy współdzielić będą 32 000 m2 w nowym „hubie dla cobotów” w mieście Odense, sercu szybko rozwijającego się klastra robotyki w Danii.

Dzięki wsparciu finansowemu amerykańskiej spółki-matki Teradyne, Mobile Industrial Robots (MiR) i Universal Robots (UR) nabyły teren pod zabudowę o powierzchni  50 000 m2 w duńskim Odense, światowej „stolicy cobotów”. Firmy zainwestują 36 milionów dolarów w budowę potężnego hubu dla cobotów. Roboty współpracujące – inaczej coboty – są obecnie najszybciej rozwijającym się segmentem automatyki przemysłowej. Coboty to rodzaj przyjaznych dla użytkownika robotów, które mogą ściśle współpracować z ludźmi, bez potrzeby stosowania zabezpieczeń, i przyczyniają się do poprawy zarówno środowiska pracy jak i wydajności.

Nowy hub cobotów wspiera misję Teradyne polegającą na dalszym, znaczącym wzmacnianiu pozycji, którą zbudowały firmy MiR i UR na całym świecie.

„MiR i UR, dostarczając rozwiązania do automatyzacji firmom każdej wielkości, przewodzą światowej rewolucji w zakresie robotów współpracujących. Teradyne będzie nadal intensywnie inwestować w rozwój nowych produktów, rozwiązań i kanałów sprzedaży. Nowy obiekt jest kluczowym elementem naszej strategii rozwoju” – mówi Mark Jagiela, prezes i dyrektor generalny Teradyne. „W Danii znaleźliśmy coś wyjątkowego. Połączenie innowacyjnego wzornictwa przemysłowego z praktycznym wyczuciem biznesowym stworzyło idealną kompozycję dla tej rozwijającej się branży. Tak daleko posunięta możliwość zastosowania robotów do współpracy z ludźmi w sposób przyjazny dla użytkownika jest czymś, z czym wcześniej nie spotkaliśmy się nigdzie indziej na świecie. Jesteśmy usatysfakcjonowani rozszerzeniem naszych możliwości rozwoju w Odense”.

Nie po raz pierwszy właściciel MiR i UR udzielił wsparcia finansowego ukierunkowanego na rozwój robotyki w Danii. Do tej pory Teradyne zainwestowało już ponad pół miliarda USD w dwie, szybko rosnące duńskie firmy robotyczne.

Oczekiwany dalszy wzrost zatrudnienia

Teren pod budowę hubu znajduje się w przemysłowej dzielnicy Odense, w pobliżu obecnej siedziby UR, która stanie się częścią nowego centrum cobotów. Obie firmy będą nadal działały jako odrębne podmioty, tworząc wspólnie atrakcyjne środowisko przyciągające nowych pracowników i ułatwiające dalszy, oczekiwany przez obie firmy, wzrost w nadchodzących latach.

„Dania zajmuje znaczącą pozycję w światowym rynku robotów współpracujących, dlatego inwestycja w budowę największego na świecie huba cobotów w Odense jest uzasadniona” – mówi Thomas Visti, CEO Mobile Industrial Robots. „Stworzenie w pełni profesjonalnego środowiska pracy z doskonałymi udogodnieniami pozwala nam przyciągać talenty z całego świata”. W ubiegłym roku MiR zatrudnił 100 nowych pracowników, natomiast UR w ciągu ostatnich dwóch lat zatrudnił 280 nowych pracowników. Dziś obie firmy mają odpowiednio 160 i 450 pracowników w Danii. UR zatrudnia prawie 700 pracowników na całym świecie, podczas gdy zespół MiR liczy globalnie około 220 pracowników.

 

Unikalna baza talentów w Danii

Jürgen von Hollen, prezes Universal Robots, dostrzega ogromny potencjał rynku cobotów. „Według ABI Research rynek robotów współpracujących osiągnie do 2030 roku łączną wartość prawie 12 miliardów dolarów. Coraz większe zapotrzebowanie na produkowane w Danii coboty oznacza, że zarówno dla UR, jak i MiR, obecne biura w Odense stają się zbyt małe” – mówi prezes UR. „Odense dysponuje silnym ekosystemem talentów i cieszymy się, że możemy długoterminowo inwestować w to wyjątkowe środowisko robotyczne, które budowaliśmy tutaj przez ostatnie 10 lat”.

Rośnie duński klaster robotyki

Duński przemysł robotyki rozwija się dynamicznie; przeprowadzane coroczne badanie Odense Robotics z 2019 roku mówi, że obecnie już 8500 osób pracuje dla duńskich firm z branży robotyki, z czego 3900 w Odense, trzecim co do wielkości mieście Danii. Według szacunków duńskiej firmy analitycznej Damvad, jeśli branża rozwinie się zgodnie z prognozami, wówczas w 2025 roku duński przemysł robotyki zatrudniać będzie 25 000 pracowników.

Rośnie nie tylko liczba pracowników. Całkowite przychody duńskich firm zajmujących się robotyką zwiększyły się w 2018 roku o 18 procent, osiągając 995 milionów dolarów, natomiast eksport wzrósł o 26 procent. Liczby te są szczególnie znaczące jeżeli dodać, że zaledwie 15 lat temu Dania nie miała jeszcze znaczących osiągnięć w przemyśle robotyki.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili