1.4 C
Warszawa
wtorek, 28 marca, 2023

Polski rynek flotowy rozwija się lepiej niż europejski


Niestety, ankietowani menedżerowie zwracają też uwagę, że wydłuża się okres eksploatacji samochodów we flotach. Co ciekawe, aż 35% respondentów jest zdania, że istotny wpływ na rynek flotowy będzie miało współdzielenie przez pracowników aut służbowych (carsharing).


„Na pewno na tle Europy nie mamy się czego wstydzić. Rynek flotowy w Polsce rośnie szybciej niż rynek europejski, a zarządzający flotami w naszym kraju są większymi optymistami co do dalszego wzrostu” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Grzegorz Szymański, prezes Arval Polska.


Tym, co wyraźnie odróżnia rynek flotowy w Polsce od tego w Unii Europejskiej, są wielkości flot. U nas tylko 6% firm ma co najmniej 100 pojazdów, w UE odsetek ten wynosi 17%. Różnica ta w dużym stopniu wynika z tego, że w naszym kraju jest silny segment małych i średnich przedsiębiorstw, które nie potrzebują aż tylu aut.


Polski rynek charakteryzuje także duże wykorzystywanie paliwa gazowego. LPG używa już 22% firm, a w ciągu kolejnych trzech lat odsetek ten ma wzrosnąć do 27%. Z drugiej strony obserwujemy bardzo znikomy udział w naszych flotach samochodów hybrydowych i elektrycznych. Wynosi on 3%.


Mimo tego należy uznać, że polscy menedżerowie flot stawiają na nowoczesność. „Zwracają oni dużą uwagę na nowinki techniczne i na to, żeby samochody były technicznie zaawansowane. Dotyczy to zarówno bezpieczeństwa, jak i kwestii ekonomicznych, sposobów zarządzania, telematyki” – zauważa ekspert.


Wyniki badania pokazują również, że w polskich firmach wzrasta zainteresowanie carsharingiem. Przyczyną jest głównie to, że obecnie młode osoby zatrudniane w przedsiębiorstwach chętniej dzielą się samochodami służbowymi z innymi pracownikami.


 

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
312ObserwującyObserwuj
spot_img

Prowadzisz firmę transportową? Zobacz, jakie możliwości dają Ci nowe technologie!

Funkcjonowanie firmy z branży logistycznej to złożony i wieloetapowy proces. Nowoczesne systemy pozwalają na pełną kontrolę nad różnymi zagadnieniami, w tym czasem pracy kierowców,...

Z ostantiej chwili