Zużycie benzyn i diesla w Polsce w 2009 r. wzrosło o kilka procent

Dowodem tego był wzrost PKB o 1,7 proc. Taki wynik gospodarki polskiej przełożył się z kolei na rynek paliw płynnych.

— W rezultacie zanotowano wzrost zużycia benzyn o 5 proc. i oleju napędowego o ponad 6 proc. Pozwoliło to powrócić rynkowi benzyn do stanu z 2007 r. i utrzymać trend wzrostowy zużycia oleju napędowego — informuje Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz rynku paliw POPiHN.

W 2008 r. w Polsce zużyto 5,9 mln m sześc. benzyn i 13,2 mln m sześc. oleju napędowego.

W ubiegłym roku spadło natomiast o 6 proc. zużycie LPG (w 2008 r. wyniosło ono 4,2 mln m. sześc.). POPiHN prognozuje, że do roku 2015 utrzyma się wzrostowy trend zużycia diesla i benzyn przy jednoczesnych spadkach zużycia LPG i lekkiego oleju opałowego.

Analitycy POPiHN zaznaczają, że podobnie jak w roku 2008 wzrost popytu na krajowym rynku został zaspokojony poprzez zwiększoną produkcję krajową dwóch głównych gatunków paliw — benzyn silnikowych i oleju opałowego.

— Łączny przyrost produkcji paliw osiągnął poziom 2 proc. i wyniósł 21,3 mln m sześc. — dodaje dyrektor Romaniuk.

Według danych POPiHN, jednocześnie w ub.r. nadal malały dostawy paliw z zagranicy. Dla 4 głównych gatunków paliw (benzyny, diesel, LPG, LOO) import i nabycia wewnątrzwspólnotowe zmalały o 5 proc., do poziomu 9 mln m sześc. Stanowiło to 34 proc. konsumpcji krajowej przy 37 proc. w roku 2008. 

Źródło: pb.pl

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili