21.8 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

Zmiany w ustawie o transporcie kolejowym

Na wczorajszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym, przedłożony przez Ministra Infrastruktury.

Nowe przepisy dotyczą grupy pracowników kolejowych wykonujących pracę w interoperacyjnych kolejowych usługach transgranicznych. Będą oni objęci postanowieniami umowy zawartej miedzy Wspólnotą Kolei Europejskich (CER) a Europejską Federacją Pracowników Transportu (ETF), która reguluje odpoczynek dobowy w miejscu zamieszkania, odpoczynek dobowy poza tym miejscem, czas przerw w pracy, odpoczynek tygodniowy, czas prowadzenia pociągu. Czas pracy maszynistów kolejowych będzie podlegał kontroli.

Obowiązek stosowania zapisów tej umowy będzie realizowany w transgranicznych przewozach pasażerskich w odległości nie większej niż 15 kilometrów od granicy oraz w przewozach między granicznymi stacjami kolejowymi: Rzepin, Tuplice, Zebrzydowice. Zasady te mają także obowiązywać wobec pociągów na trasach transgranicznych, które zaczynają lub kończą swój bieg na terytorium Polski, a korzystają z infrastruktury kolejowej innego państwa i nie zatrzymują się na jego terytorium.

Przepisy nowelizowanej ustawy będą miały zastosowanie do pracowników spółek PKP Cargo SA i PKP Intercity.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili