11.7 C
Warszawa
sobota, 13 kwietnia, 2024

Zmiana ustawy o żegludze śródlądowej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej, przedłożony przez Ministra Transportu.

W Polsce, tak jak w innych krajach Unii Europejskiej, zostanie uruchomiony specjalny system informacji o ruchu na śródlądowych drogach wodnych (RIS). Zostaną nim objęte drogi wodne położone w dolnym odcinku Odry. Projekt nowelizacji zawiera przepisy umożliwiające uruchomienie systemu.

Dzięki systemowi transport śródlądowy będzie mógł uzyskiwać bieżące informacje geograficzne, hydrologiczne i administracyjne. RIS ułatwi komunikację, zwłaszcza w sytuacjach szczególnych, np. awarii czy wypadków. Ma służyć także informowaniu o planach inwestycyjnych na poszczególnych odcinkach rzek. Będzie zawierał także dane statystyczne dotyczące tego rodzaju transportu oraz informacje o opłatach za korzystanie z infrastruktury rzecznej. Wprowadzenie RIS przede wszystkim wpłynie na poprawę bezpieczeństwa żeglugi śródlądowej.

Zaplanowano, aby w Szczecinie od 2009 r. działało Centrum RIS. Ma ono podlegać Ministrowi Transportu, a zajmie się pozyskiwaniem i przekazywaniem informacji użytkownikom docelowym. Koszt uruchomienia całodobowego centrum oszacowano na ok. 80 mln zł.

Zmiany w ustawie wynikają z konieczności wdrożenia do krajowego porządku prawnego przepisów dyrektywy 2005/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie zharmonizowanych usług informacji rzecznej (RIS) na śródlądowych drogach wodnych we Wspólnocie (Dz. Urz. UE L 255 z 30.09.2005 r.).

e-logistyka.pl

źródło: Ministerstwo Transportu
źródło zdjęcia: www.sxc.hu

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili