11 marca odbyło się spotkanie przewodniczących Komisji: Ministra Infrastruktury RP Cezarego Grabarczyka i Ministra Transportu Federacji Rosyjskiej Igora Lewitina z przedstawicielami mediów. W spotkaniu wzięli również udział zastępcy przewodniczących: Dyrektor Departamentu Zagranicznej Współpracy Gospodarczej Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego FR Jelena Daniłowa i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki RP Marcin Korolec.
– Osiągnęliśmy porozumienie gdy chodzi o bardzo trudny problem zezwoleń dla przewoźników. Zobowiązania, które wynikają z ubiegłorocznych ustaleń zostają zachowane. Do 20 marca br. zostaną przekazane wszystkie zezwolenia dla przewoźników, tak polskich, jak i rosyjskich – poinformował Minister C. Grabarczyk.
Strony uzgodniły, że wymienią się zezwoleniami na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych w ilościach zgodnych z zapisami protokołu posiedzenia Komisji Mieszanej do spraw międzynarodowych przewozów drogowych, która odbyła się w Sankt Petersburgu w dniach 21 – 22 sierpnia 2008 r. Ustalono, że polscy przewoźnicy otrzymają 190 tys. zezwoleń, w tym 160 tys. dwustronnych i 30 tys. na przewozy do/z krajów trzecich.
– Polska znajduje się wśród 10 największych państw, z którymi Rosja współpracuje. Obroty handlowe z Polską wynoszą 27 mld USD. Musimy zrobić wszystko, żeby kryzys gospodarczy nie wpłynął na wymianę handlową między naszymi państwami – powiedział Minister Transportu FR Igor Lewitin.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Minister C. Grabarczyk wyjaśnił, że został wypracowany projekt umowy dotyczącej żeglugi po Zalewie Wiślanym/Kaliningradzkim. Komisja zaleciła przyspieszenie prac zmierzających do podpisania umowy, aby żegluga rozpoczęła się jeszcze w tym sezonie nawigacyjnym.
Ministrowie poinformowali, iż na wniosek stron, Komisja powołała grupę roboczą ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa.
Podczas dwudniowych obrad Komisji strony uzgodniły w ramach współpracy w sektorze paliwowo – energetycznym uruchomienie mechanizmu wczesnego ostrzegania w ramach dialogu energetycznego UE – Federacja Rosyjska, który przewiduje niezwłoczną wymianę informacji, bezpośrednio z Komisją Europejską oraz rządami państw członkowskich i Rządem Federacji Rosyjskiej, których dotyczy lub może dotyczyć sytuacja kryzysowa, a w szczególności o oczekiwanych lub już zaistniałych ograniczeniach lub całkowitym przerwaniu transportu ropy naftowej lub gazu.
W dziedzinie turystyki strony zaleciły m.in. przyspieszenie procedur związanych z przekraczaniem granicy oraz zwiększenie liczby nowych przejść granicznych na granicy polsko-rosyjskiej.
Po zakończeniu obrad, Ministrowie C. Grabarczyk i I. Lewitin podpisali protokół z prac Komisji.
źródło: Ministerstwo Ukrainy