21.8 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

Zagraniczne doświadczenia a infrastruktura transportowa

W zeszłym tygodniu sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA Euro 2012. Akt czeka na podpis prezydenta. Jeżeli wejdzie w życie, samorządy lokalne będą miały ułatwioną drogę do tworzenia spółek celowych. Różnież przedsiębiorstwa prywatne mają na ustawie skorzystać, realizując inwestycje zakwalifikowane jako "przedsięwzięcia Euro 2012".

Duża liczba podpisanych przez Ministerstwo Infrastruktury umów na budowę autostrad napawa optymizmem. Jest wciąż szansa, że najważniejsze połączenia zostaną zrealizowane na czas. Tymczasem warto przyglądnąć się jak z problemami infrastrukturalnymi radzą sobie inne kraje.

W Stanach Zjednoczonych powstał właśnie raport dotyczący amerykańskiej infrastruktury. Przygotowało go American Society of Civil Engineers (ASCE). W raporcie odnoszącym się do stanu infrastruktury możemy przeczytać o pięciu kluczowych rozwiązaniach, dzięki którym utrzymanie i rozwijanie infrastruktury transportowej ma być bardziej skuteczne.

Pierwszym z proponowanych rozwiązań jest zwiększenie federalnego przywództwa w kwestiach infrastrukturalnych. Zdaniem ASCE, Ameryka potrzebuje odważnego przywództwa i jednej, spójnej wizji infrastruktury. Dwudziesty wiek pokazał, że jest to możliwe. Poczynając od programów w ramach New Deal, poprzez Interstate Highway System aż do Clean Water Act, realizowano projekty infrastrukturalne. Później, kiedy federalne przywództwo osłabło, ucierpiała infrastruktura. Obecnie większość decyzji infrastrukturalnych jest dokonywana z pominięciem benefitów płynących dla całego narodu. Potrzebna jest więc odgórna wizja, która może być dzielone ze wszystkimi szczeblami władzy, jak również z podmiotami prywatnymi.

Zrównoważony rozwój

Zdaniem ASCE system infrastrukturalny powinien być tak zaprojektowany, żeby mógł chronić środowisko naturalne, oraz był odporny na zagrożenia wynikające z sił natury, czy działań człowieka. Celem zrównoważonego rozwoju jest zapewnienia, że infrastruktura będzie służyć przyszłym pokoleniom. Konieczne są badania, dobór nowych materiałów, które mają zapewnić większą trwałość i jakość na długie lata.

Plany infrastrukturalne powinny być rozpisane na wszystkich szczeblach, poczynając od rządowych, poprzez regionalne i stanowe. W ich celach nie powinno zabraknąć uwzględnienia ruchu pasażerskiego oraz frachtu, transportu kombinowanego, wykorzystania szlaków oraz zarządzania środowiskowego. Ważne jest jasne określenie i podział odpowiedzialności na poszczególnych poziomach. Należy również uwzględnić trudną kwestię niezależności energetycznej.

Cykl życia

Konieczne wydaje się uwzględnienie w projektach cyklu życia poszczególnych inwestycji, dzięki czemu inicjacja procesów naprawczych, jak również właściwego utrzymania stanu infrastruktury oraz bezpieczeństwa okaże się łatwiejsza.W gestii właścicieli poszczególnych składników infrastruktury powinno być też stałe nadzorowanie systemu, tak aby ewentualne problemy mogły być szybko wykryte.

Ostatnim działaniem, jakie w opinii ASCE należałoby podjąć, to zwięszkenie odpowiedzialności za inwestycje infrastrukturalne zarówno w sferze rządowej, jak i właścicieli oraz użytkowników poszczególnych części systemu. Potrzebne jest opracowanie i autoryzowanie innowacyjnych programów finansowych, gwarantujących środki na działania infrastrukturalne, jak również zapewniających efektywnosć i wydajność tych działań. Inwestycje federalne powinny uzupełniać i zachęcać poprzez efekt dzwigni inwestycyjnej, pozostałe strony, czyli ogólnokrajową i lokalną oraz podmioty prywatne do inwestowania. Ważne jest, aby współudział kosztowy w inwestycje infrastrukturalne wnosili również finalni użytkownicy.

źródło: Report Card for America’s Infrastructure
American Society of Civil Engineers
www.asce.org
źródło zdjęcia: www.sxc.hu

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili