17.9 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

Wzrost inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie

Jednak toczące się obecnie transakcje, których finalizacji można spodziewać się wkrótce,jak i podpisane już umowy wstępne pozwalają oczekiwać, że do końca roku wolumen transakcji znacząco wrośnie. Całkowita wartość tegorocznych transakcji na rynku rosyjskim do końca maja 2013 roku wyniosła2,5 miliarda euro czyli około dwie trzecie całego wolumenu odnotowanego w 2012 roku.

Część inwestorów, którzy do tej pory tylko zastanawiali się nad zakupem obiektów spoza grupy najstabilniejszych aktywówpołożonych w najlepszych lokalizacjach, powoli zaczyna wkraczać w ten segment rynku. Najwięcej zainteresowania aktywami spoza segmentu primenotuje się w Polsce i Czechach. Niektórzy inwestorzy zakończyli już etap przygotowania do wejścia w tę niszę rynkową, która jak dotychczas pozostaje praktycznie niezagospodarowana,i prowadząobecnie proces faktycznej selekcji odpowiednich obiektów do kupienia.

Mike Atwell,dyrektor Działu Rynków Kapitałowych CBRE na Europę Środkowo-Wschodnią, CBRE w Polsce: Inwestorzy są zdania, że uda im się stworzyć wartość dodaną dzięki inwestycjom w dobrze położoneobiekty spoza segmentuprime, nawet jeżeli znajdująsię one w miastach regionalnych. Widzimy, że inwestorzy coraz częściej interesują się aktywami z sektora zarówno powierzchni biurowych, jak i handlowychw miastach w całej Polsce, pod warunkiem, że fundamenty ekonomiczne oraz wskaźniki dotyczące rynku nieruchomości komercyjnych są tam pozytywne oraz, że istnieją możliwości dodania wartości dzięki działaniom związanym z aktywnym zarządzaniem nieruchomością.

Do końca maja 2013 roku w Europie Środkowo-Wschodniej miało miejsce 10 transakcji o wartości powyżej 100 milionów euro każda, co potwierdza duży popyt ze strony inwestorów na aktywa o znacznej wartości. Eksperci CBRE są zdania, że zakup i sprzedaż dużych obiektów wysokiej jakości będą kontynuowane i do końca tego rokupozostaną one głównym motorem napływu środków inwestycyjnych do Europy Środkowo-Wschodniej. Spodziewają się oni finalizacji sprzedaży znacznej liczby aktywów, a także transakcji portfelowych, m.in. sprzedaży przez Immofinanzkatowickiego centrum handlowego Silesia City Center o wartości ponad 400 milionów euro. Nabywcą jest konsorcjum, na którego czele stoi Allianz. Duże zainteresowanie inwestorów rynkiem Europy Środkowo-Wschodniej widać także w wynikachdorocznegobadaniaintencji inwestorów przeprowadzanego przez CBRE. Ankieta przeprowadzanaw grupie 360 respondentów, stanowiących kadrę kierowniczą wysokiego szczebla w firmach z całego świata zajmujących się inwestycjami w rynek nieruchomości komercyjnych,pokazała, że 14% inwestorów uważa rynek Europy Środkowo-Wschodniej za najatrakcyjniejszy kierunek w 2013 roku.

W ostatnichmiesiącachbyliśmy w Polsce świadkami sfinalizowania transakcji zarówno w segmencie aktywów prime, jakiobiektów spoza tej grupy. Union Investment zakupiło warszawski biurowiec Senator za kwotę 120 milionów, Segronabyłocentrum logistyczne Żerań Park II w Warszawie za 43 miliony euro, a portfel obiektów handlowych w Tarnowie, Radomiui Piotrkowienależący do Echo Investment został przejęty przez London & Cambridge Propertiesza kwotę 67 milionów euro.Trend ten zapewne będzie trwał przez cały 2013 rok, a oprócz transakcji w tradycyjnie płynnym segmencie najlepszych aktywów (ogłoszona już sprzedaż centrum handlowegoSilesia City Center w Katowicach i biurowca Le PalaiswŚródmieściu Warszawy), sfinalizowane powinny zostać transakcje dotyczące aktywów i portfeli z niższego segmentu na rynkach handlowym, biurowym i magazynowym. Główna uwaga inwestorów nadal skupiona jest na najlepszych obiektach w doborowych lokalizacjach, jednak popyt na pozostałe nieruchomości charakteryzujące się potencjałem cały czas rośnie” – powiedział Przemysław Felicki, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych w CBRE w Polsce.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili