Wspieranie rozwoju konkurencji na rynku pocztowym

– Jestem w pełni przekonana, iż mechanizm konkurencji rynkowej w ciągu kilku najbliższych lat na pewno zmieni obraz rynku pocztowego w Polsce – powiedziała Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej na konferencji „Rynek usług pocztowych w Polsce 2012” i zaprezentowała nową strategię regulacyjną. – Chcemy jako organ regulacyjny zapewnić społeczeństwu dostępność do nowoczesnych usług telekomunikacyjnych i pocztowych jak najwyższej jakości – przedstawiła swą misję Prezes UKE. 

Rynek zmonopolizowany przez Pocztę Polską już niedługo będzie posiadał operatora wyznaczonego. Przez pierwsze 3 lata ma być to Poczta Polska S.A., ale później operator powszechny będzie wybierany w konkursie na okres 10 lat. – Poczta Polska do tej pory nie musiała się zmagać z konkurencją w niektórych obszarach. Nowy rok i kolejne pokażą, na ile jej usługi są konkurencyjne – przewiduje Małgorzata Ślęczka, kierownik działu handlowego Kolportaż Rzetelny. 

Kształt rynku pocztowego do tej pory dosyć hermetycznego, niedługo zapewne znacząco się zmieni. Możemy spodziewać się wkroczenia na polski rynek również operatorów zagranicznych, choć już dzisiaj działa u nas narodowy operator Austrii. – Austrian Post, za pośrednictwem swoich spółek zależnych, obsługuje już kraje takie jak Bułgaria, Chorwacja, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja. Pozostałe obszary obsługiwane są przez partnerów spółki. Grupa osiągnęła zatem pozycję silnego regionalnego gracza na terenie Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Claus Renner Sales & Marketing Director CEE z Austrian Post. 

Chociaż przewiduje się, że otwarcie rynku pocztowego będzie początkiem walki o klienta, to jednak najważniejsze teraz są regulacje prawne. Jak do tej pory niezależni operatorzy dobrze poradzili sobie z rozwijaniem niezastrzeżonych usług. Co przyniosą kolejne lata? Czy liberalizacja oznacza, że na rynku pocztowym pozostaną jedynie giganci? Zdecydują o tym konsumenci.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili