9.9 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Wrześniowa edycja magazynu STL

W sprzedaży ukazało wrześniowe wydanie magazynu Spedycja Transport Logistyka. Wewnątrz numeru m.in o najnowszych trendach w logistyce, współczesnych olejach silnikowych oraz o tym jak COMP-WIN wspera zarządzanie


W najnowszym wydaniu miesięcznika STL m.in.:
 
Nowe trendy w transporcie i logistyce – Konferencja INTRALOG

W dniach 12 – 13 czerwca 2007 roku w Sopocie odbyła się XVI Międzynarodowa Konferencja Naukowa Katedr Transportu i Logistyki INTRALOG pod hasłem „Nowe trendy w transporcie i logistyce. Symbioza jakości transportu i ekologii”. Patronat nad konferencją objęli: Ministerstwo Transportu, Prezydent Miasta Sopotu – Jacek Karnowski i Rektor Uniwersytetu Gdańskiego – prof. dr hab. Andrzej Ceynowa.

Problemy współczesnej logistyki 

Logistyka od wielu już lat wkracza coraz szerzej w naszą działalność gospodarczą. Ten aspekt problemów logistycznych uwzględniono w obradach II Naukowej Konferencji Logistycznej – WSL Forum 2007 w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu w maju br. Konferencję otworzyli rektorzy zaprzyjaźnionych uczelni WSL Poznań oraz TFH Berlin/Wildau.

Polska największym placem budowy w Europie 

Pod takim hasłem 3 sierpnia zwołano konferencję prasową podsumowującą dotychczasowe osiągnięcia Ministerstwa Transportu oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w modernizacji polskiej sieci drogowej.

I Mistrzostwa Logistyków w Siatkówce Plażowej 

W słoneczny weekend 8-9 czerwca w Obornikach Śląskich w ramach pierwszej edycji Obornickich Spotkań Logistycznych odbyły się Mistrzostwa Polski Logistyków w Siatkówce Plażowej. Sportowa rywalizacja w branżowym gronie była też okazją do bliższego poznania się i nawiązania nowych kontaktów biznesowych, czemu sprzyjała formuła spotkania.

Temat numeru

Współczesne oleje silnikowe 

Każdy ze stosowanych w pojazdach olejów jest mieszaniną olejów bazowych i dodatków uszlachetniających. Jako oleje bazowe stosuje się ciecze pochodzenia mineralnego (rafinacja ropy naftowej) lub syntetycznego (reakcje syntezy chemicznej). Używa się również olejów pochodzenia roślinnego.

Systemy IT

COMP-WIN wspiera zarządzanie 

Dobra sytuacja rynkowa przekładająca się na wzrost obrotów firm transportowych i spedycyjnych, jak również wzrastająca konkurencja i coraz większe wymagania klientów tychże firm, wymuszają poszukiwania nowoczesnych narzędzi informatycznych pozwalających na nowoczesną obsługę, optymalizację i zwiększenie efektywności działań . Rozwiązania COMPWIN pomagają sprostać tym wyzwaniom.

GPS to nie tylko nawigacja, to sposób na lepszy transport 

Pomimo dynamicznego rozwoju usług teleinformatycznych związanych z technologią GPS, zaledwie 10 proc. firm w Polsce stosuje te systemy dla wsparcia zarządzania transportem. W innych krajach europejskich udział nowoczesnych technologii w firmach transportowych sięga 50 proc. Polski rynek jest nadal niezagospodarowany w tym obszarze. Albo te systemy są za drogie, albo firmy transportowe potrzebują coraz lepszych systemów nawigacyjnych.

Logistyka – technologia

Efektywne składowanie w automatycznych magazynach 

Kiedy koszty składowania ciągle rosną, warto zastanowić się czy miejsce oraz czas pracowników w magazynie są właściwie wykorzystywane. Inteligentne systemy składowania mogą pomóc w wykorzystaniu całej objętości magazynu, zredukowaniu bezproduktywnego czasu wyszukiwania artykułów i zagwarantują, że wszystkie składowane materiały są właściwie zabezpieczone.

Nowy wymiar: Wacker Neuson – Grupa wózków wysokiego podnoszenia OM, jako czynnik wydajności logistyki wewnętrznej 

Korzenie Wacker Construction Equipment AG, z siedzibą w Monachium, sięgają do czasów założenia kuźni w roku 1848. Dziś firma Wacker znana jest w branży na całym świecie jako producent wysokiej jakości produktów.

Transport

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców 

Od września rusza pierwsze Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców czyli w skrócie OCRK. Tworzy je Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych – najbardziej opiniotwórczy Związek Przewoźników w Polsce oraz firma PC NET SERVICE® autor najpopularniejszego na polskim rynku oprogramowania do analizy czasu pracy kierowców TachoScan®, używanego przez Inspekcję Transportu Drogowego.

Centra logistyczne jak po grudzie 

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działania kolejnych ministrów transportu dotyczących budowy Międzynarodowego Centrum Logistycznego w Sławkowie.

Czy polski transport jest niebezpieczny?

Po ostatnich wypadkach polskich autokarów, temat bezpieczeństwa w transporcie stał się głośnym tematem do dyskusji także w mediach codziennych, często stawiając cały transport drogowy w niekorzystnym świetle. By przybliżyć ten temat szerszemu gronu Związek Międzynarodowych Przewoźników Drogowych na zorganizowanej konferencji prasowej postanowił przedstawić dokładniejsze informacje na temat bezpieczeństwa przewozów drogowych i działań podejmowanych celem jego zwiększania.

Praktyka czyni mistrza – Czy obecny system kształcenia kierowców jest odpowiedni? 

Po wejściu Polski do UE i uzyskaniu zezwolenia na pracę w niektórych krajach, przypieczętowanego pamiętnym: „yes, yes, yes”, zaczęła się emigracja zarobkowa, chyba największa w historii Polski. Grupą zawodową, dla której decyzja o zmianie miejsca pracy była najłatwiejsza, byli kierowcy pracujący w transporcie międzynarodowym, zarówno ciężarowym, jak i osobowym. Spowodowało to spore luki w krajowej kadrze kierowców.

Ile badań lekarskich potrzebuje kierowca? 

Większość firm transportowych narzeka na brak kierowców. Wielki popyt na ich pracę powoduje też wśród nich dużą rotację. W tej sytuacji sporym wydatkiem stają się koszty związane z przyjęciem nowego pracownika, m.in. wydatki na wstępne badania lekarskie. Wśród urzędników nie ma jednomyślności, czy są one w ogóle od kierowców wymagane.

Transport – technologia, pojazdy

Szybki dostawca 

Laureat tegorocznej nagrody Van of the Year – Ford Transit, choć nie zaskakuje szczególnie nowatorskimi rozwiązaniami w stosunku do swojego poprzednika (zaprezentowanego zaledwie 5 lat temu, co w świecie pojazdów użytkowych jest okresem raczej krótkim), to jednak prezentuje zdecydowanie większą dojrzałość i funkcjonalność.

Varia

Świetny fachowiec, wykładowca, erudyta 

Setne urodziny obchodzi prof. Antoni Rosikoń, najstarszy żyjący profesor i kolejarz na Śląsku. Podczas uroczystości na Politechnice Śląskiej jubilat ze swadą i humorem opowiadał o swoim życiu kolejowym i naukowym. – Robiłem, co mogłem, by nie stracić ani jednego dnia na próżno, by spłacić to, co daje życie. Jestem zawsze zadowolony z tego, co jest i chwalę Boga za to, co daje. Jestem człowiekiem spełnionym – podkreśla dziarskim głosem profesor.

Master Truck 2007 

Ciężarówki nie zawsze muszą być szare i nudne. Wielu użytkowników stara się wyróżnić z tłumu fabrycznych pojazdów, upiększając swoje pojazdy – i robią to coraz bardziej profesjonalnie. W Opolu, już po raz trzeci, odbył się Międzynarodowy Zlot Ciężarowych Pojazdów Tuningowanych Master Truck, na który licznie przybyli zwolennicy upiększania użytkowych samochodów. Tym razem zlot zgromadził prawie sto tuningowanych ciężarówek z całej Polski, a także z Czech, Niemiec i Szwecji – Mekki ciężarowego tuningu.

Skrzydlate marzenie – An-225 „Mrija”

Już setki, a może tysiące lat temu, człowiek zastanawiał się, w jaki sposób ptaki potrafią unosić się w powietrzu. Dla jednych były to tylko dziecięce marzenia o lataniu, inni zapragnęli je spełnić. Bohaterem trzeciej odsłony cyklu „Giganci Transportu” jest maszyna, której możliwości budzą podziw, nawet w XXI wieku.
 
Pełny spis treści i wybrane artykuły w całości na www.stl.pl 
 
Spedycja Transport Logistyka bezpośrednio na biurko – skorzystaj z prenumeraty:
Prenumerata przez internet
 
 
 
Spedycja Transport Logistyka jest pismem branżowym rynku logistyczno- transportowego, skierowanym do kadry kierowniczej przedsiębiorstw handlowych i produkcyjnych, menedżerów ich działów logistyki, a także dla firm działających na rynku logistyczno-transportowym. Na łamach czasopisma podejmujemy ważne tematy dla branży TSL – aktualne informacje branżowe, transport samochodowy, kolejowy, morski i lotniczy, logistyka, urządzenia wykorzystywane w logistyce oraz różnych rodzajach transportu, zagadnienia magazynowania, transport wewnętrzny, wyposażenie magazynów, firmy kurierskie, spedycja, oprogramowanie logistyczne i inne.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili