21.8 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

WLAN niezawodny jak Ethernet

Technologia "virtual port" sprawia, że każde urządzenie, które łączy się z siecią bezprzewodową, otrzymuje unikatowy bezprzewodowy adres MAC – BSSID. Pomimo że urządzenia podłączone są w danym momencie do sieci WLAN o jednej nazwie (określa ją identyfikator SSID), każde z nich widzi inny identyfikator wirtualnego punktu dostępowego Meru. Co ważne, zachowana przy tym zostaje koncepcja wirtualnej komórki Meru. Oznacza to, że urządzenie – będąc przenoszone przez użytkownika w obrębie sieci WLAN –  jest rozpoznawane z tym samym identyfikatorem na wszystkich punktach dostępowych. Sprzęt korzystający z wirtualnych portów możemy zupełnie odizolować od siebie – stosując reguły dostępne na firewallu kontrolera. Można to porównać do sieci Ethernet, gdzie kabel od każdego komputera posiada swoją wtyczkę w routerze czy switchu.

– Oprócz zwiększenia przewidywalności i niezawodności działania sieci WLAN, koncepcja wirtualizacji sieci bezprzewodowych od Meru Networks przynosi także inne korzyści. Jest to przede wszystkim bezpieczeństwo, ponieważ użytkowników można odizolować od siebie już na poziomie interfejsu radiowego, prezentując każdemu z nich inny identyfikator sieci bezprzewodowej. Inne zalety wynikające m.in. z zastosowania wirtualnej komórki to oszczędności, bowiem dzięki dokładnemu pokryciu i wykorzystaniu maksymalnej mocy punktów dostępowych, można tych urządzeń zastosować mniej. Również koszty przy planowaniu rozmieszczenia, samym wdrożeniu systemu oraz jego utrzymaniu, nie będą tak duże, jak do tej pory – wyjaśnia Łukasz Naumowicz, Sales Engineer, Konsorcjum FEN.

Technologia "virtual port" jest dostępna w dedykowanym do kontrolerów oprogramowaniu Meru System Director 3.6, które służy do tworzenia i zarządzania siecią WLAN opartą o sprzęt Meru Networks. Oprogramowanie w wersji produkcyjnej ma się pojawić w pierwszym kwartale roku 2009, a wszyscy użytkownicy z ważnym kontraktem wsparcia technicznego będą mogli pobrać je za darmo.
 
Technologia "virtual port" to kolejne rozwiązanie od Meru Networks, dzięki któremu sieci WLAN stają się coraz bardziej niezawodne i bezpieczne. Meru jest twórcą m.in. opatentowanych technologii: kontroli i zarządzania ruchem w sieci – ATC (Air Traffic Control™) oraz technologii tzw. wirtualnej komórki (Virtual Cell™). Pierwsza z nich pozwala na ścisły nadzór nad ruchem generowanym w sieci bezprzewodowej. Natomiast wirtualna komórka umożliwia wszystkim punktom dostępowym pracę na tym samym kanale, tworząc w ten sposób jednolity obszar pokryty zasięgiem sieci WLAN. Innowacyjność rozwiązań Meru została doceniona m.in. przez Gartner Group. Firma ta dwa razy z rzędu – w raporcie z 2007 i 2008 roku "Magiczny kwadrant Gartnera dla WLAN" – uznała Meru Networks za twórcę najbardziej wizjonerskich rozwiązań bezprzewodowych na świecie.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili