23.6 C
Warszawa
sobota, 18 maja, 2024

Warszawskie metro ukończone

Wszystko zaczęło się w 1983 roku, a miało skończyć w 1994, trwało jednak 25 lat. O czym mowa? Warszawskie metro właśnie zakończyło budowę pierwszej linii.

Jeszcze trzy tygodnie i trasa Kabaty – Młociny zostanie w całości udostępniona mieszkańcom stolicy. Realizacja inwestycji trwała dwukrotnie dłużej niż zakładano. Początkowo mówiono o uruchomieniu całej trasy w 1994 roku. Na czas oddano jedynie odcinek Kabaty – Politechnika. Później szło powoli: Centrum, Świętokrzyska, Ratusz (obecnie Ratusz-Arsenał).

Od przystanku "Dworzec Gdański" budowa znowu nabrała tempa. Stacja "Plac Wilsona" doczekał się nawet nagrody najlepszej nowej stacji (Metro Awards 2008). Ostatni odcinek, tzw. bielański, na który składają się cztery stacje:  Słodowiec, Stare Bielany, Wawrzyszew oraz Młociny, ukończony został w tym tygodniu. Taraz czeka jedynie na odbiór i już w październiku na trasę wjadą wagoniki metra.

W ten sposób po 25 latach kończy się budowa pierwszej i jedynej w Polsce linii metra. Ale to nie koniec inwestycji z nią związanych. Na najbliższe lata zaplanowano dodanie dwóch stacji: Plac Konstytucji i Muranów, dzięki którym zmniejszona zostanie odległość pomiędzy obecnymi przystankami w strategicznym centrum Warszawy.

Planowana jest również budowa drugiej linii metra, relacji wschód-zachód. Do 2012 (oficjalnie do 2013 roku) ma zostać oddany odcinek Wola – Dworzec Wschodni. Niestety proces przygotowania inwestycji zatrzymał się, a rozpisany w lipcu przetarg nie zakończył się wytypowaniem wykonawcy. Ratusz planuje przeznaczyć na budowę tego strategicznego ze względu na Euro 2012 odcinka 4 mld. zł, a wykonawcy nie chcą zdecydować się na rozpoczęcie prac poniżej 6 mld zł. Pewne jest dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 900 mln euro. Przetarg ma zostać ponowiony jeszcze we wrześniu.

źródło zdjęcia: Metro Warszawskie Sp. z o.o.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili