1.8 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Unijne pieniądze na infrastrukturę

15,3 mld euro dotacji unijnych do wykorzystania w latach 2007 – 2013 na budowę dróg, torów czy rozbudowę lotnisk. 

W ciągu sześciu lat ma powstać 605 km autostrad, 1300 km dróg ekspresowych, a 500 km dróg ma być przebudowanych, za 7,4 mld euro unijnej dotacji. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na budowę odcinków autostrad A1, A4 i A18, dróg ekspresowych pomiędzy największymi miastami oraz budowę obwodnic i niektórych dróg krajowych. O dotacje z tej puli będzie mogło się ubiegać osiem polskich lotnisk. Na rozwój transportu przyjaznego środowisku, czyli m.in. kolejowego, morskiego i miejskiego, ma być wydanych prawie 6 mld euro, a o wsparcie będzie się mogło ubiegać osiem polskich portów. 

Każda inwestycja w infrastrukturę realizowana z pieniędzy unijnych będzie w 15 proc. współfinansowana z budżetu państwa. W sumie do wszystkich programów finansowanych w ramach programu operacyjnego "Infrastruktura i środowisko" państwo dołoży ok. 3,8 mld euro. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zakończyło już prace nad programem, na podstawie, którego będzie można ubiegać się o dotacje. Teraz tylko musi go zaakceptować rząd, a następnie program zostanie przekazany do konsultacji społecznych.
Agnieszka Stefańska

Więcej: Rzeczpospolita, 26.04.2006

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili