8.2 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

Unia pomaga modernizować kolej

PKP podpisze trzy kontrakty na modernizację linii kolejowych w okolicach Poznania na trasie Warszawa- Berlin. 

Trzy czwarte kosztów przebudowy pokryje Unia Europejska- informuje Rzeczpospolita. Dwie umowy dotyczą modernizacji węzła kolejowego w Poznaniu na trasie ze Swarzędza do Poznania Zachodniego o długości 22 km oraz przebudowy wiaduktu. Wartość prac wynosi 53 mln euro. Wykonawca zapowiada, że inwestycja powinna rozpocząć się najpóźniej w połowie maja i potrwa 26 miesięcy, nowego wiaduktu – 14 miesięcy. 

Trzeci kontrakt, o wartości ok. 10 mln euro, obejmuje wymianę torów o długości 23 km na odcinku Tunel – Miechów. Prace mają zakończyć się na początku 2007 roku. Na modernizację linii w okolicach Poznania przeznaczono 102 mln euro, ale 77 mln to grant unijny, który trzeba wydać do końca 2009 roku. 

Wartość wszystkich prac w tym zakresie w całej Polsce, współfinansowanych z funduszu ISPA, wyniesie 135,4 mln euro, z tego 111 mln euro da Unia – powiedział Rzeczpospolitej, Krzysztof Łańcucki, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe. PKP PLK deklarują, że zakończą planowane inwestycje do końca 2008 roku. Za te pieniądze kolej chce zmodernizować ponad 300 km torów, naprawić i przebudować nasypy. 

Zmodernizowanie 1 km torów, tak by osiągnąć standard międzynarodowy – prędkość pociągów 160 km na godzinę – kosztuje 17 mln zł. Jak dotąd mamy zaledwie tysiąc km takich torów. PKP PLK w planach do końca 2013 roku mają przebudowę m.in. trasy z Gdyni do południowej granicy, ze Słubic przez Poznań do granicy z Białorusią i z Warszawy na Litwę. Inwestycje mają być finansowane z środków unijnych przyznanych na lata 2007 – 2013.
AGNIESZKA STEFAŃSKA

Więcej Rzeczpospolita, 24.02.06

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili