Umowa o transportcie lotniczym podpisana

USA i UE podpisały na szczycie w Waszyngtonie umowę o transporcie lotniczym pomiędzy Wspólnotą Europejską a Stanami Zjednoczonymi.

Porozumienie uzgodnione dwa miesiące temu wejdzie w życie w marcu 2008 r. W rozmowach z USA brali też aktywny udział przedstawiciele polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Blisko cztery lata negocjacji zaowocowały korzystnym porozumieniem dla europejskich, w tym polskich, konsumentów. W wyniku liberalizacji transatlantyckiego rynku lotniczego przewiduje się wzrost konkurencji i wzrost liczby połączeń lotniczych na trasach do USA, a co za tym idzie spadek cen biletów lotniczych dla pasażerów udających się do Stanów Zjednoczonych.

  • Umowa UE – USA zakłada szeroką liberalizację rynku lotniczego po obu stronach Atlantyku. Wynegocjowane porozumienie zastąpi umowy bilateralne pomiędzy państwami członkowskimi UE a USA, w tym Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o transporcie lotniczym podpisaną w Warszawie w 2001r. – mówią przedstawiciele ULC.

Porozumienie tworzy również nowe możliwości dla przewoźników operujących do USA. Dzięki umowie możliwe będzie obsługiwanie połączeń z dowolnego punktu na terenie Wspólnoty Europejskich do dowolnego punktu w USA. Dodatkowo, umowa tworzy jednostronną możliwość dla przewoźników europejskich operowania pomiędzy 11 państwami europejskimi spoza UE do USA.

Niezwykle istotnym aspektem porozumienia jest jego pełna zgodność z prawem Unii Europejskiej. Porozumienia bilateralne pomiędzy poszczególnymi państwami UE a USA wymagały dostosowania do prawa wspólnotowego zgodnie z orzeczeniami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie tzw. umów open skies właśnie z USA.

Urząd Lotnictwa Cywilnego będzie uczestniczył w uzgodnieniu ostatecznego tekstu decyzji Rady UE i jej państw członkowskich w sprawie podpisania i tymczasowego stosowania umowy. Przedstawiciele ULC będą również brali udział w drugim etapie negocjacji, zaplanowanym po podpisaniu aktualnie wynegocjowanego porozumienia. Drugi etap negocjacji będzie zmierzał do dalszej liberalizacji rynku przewozów lotniczych nad Atlantykiem, zwiększenia możliwości inwestycyjnych dla podmiotów gospodarczych oraz wypracowania kompromisowych stanowisk w odniesieniu do kwestii ochrony środowiska.

e-logistyka.pl

 

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili