Trening dla kierowców cystern

W dniach 19 do 22 stycznia 2009 roku w ośrodku Test & Training Safety Centre w Bednarach w gminie Pobiedziska (Wielkopolska) odbyło się kolejne szkolenie dla kierowców cystern wykonujących zlecenia dla koncernu BP w Polsce.

Trening dla kierowców cystern oparty jest na metodzie Test & Training, która uważana jest za jedną z najbardziej skutecznych. Program w obecnym kształcie realizowany jest od roku 2001 i powstawał przy wieloletniej, ścisłej współpracy z koncernem BP (BP CCR Anti Roll Over Training). Grupa Test & Training od lat organizuje szkolenia według tego systemu dla przewoźników działających na zlecenie koncernów paliwowych w całej Europie.

– Zależy nam, aby polscy kierowcy mieli możliwość doskonalenia swojego rzemiosła w kraju. Do tej pory Test & Training Safety Centre korzystał z specjalistycznego sprzętu oraz unikalnych umiejętności fachowców z austriackiego Test & Training. Jednak  ramach transferu systemu polscy szkoleniowcy już w 2009 będą oferować pierwsze etapy specjalistycznych szkoleń aby w przyszłym roku realizować pełen program dla kierowców cystern – mówi Jerzy Kucharko, Prezes TTSC.

W Polsce zainteresowanie tego typu treningami rośnie z roku na rok. Decyduje o tym nie tylko polityka koncernów czy standardy uzgodnione przez organizacje zrzeszające przedsiębiorstwa przemysłu paliwowego. Coraz częściej to właśnie sami przewoźnicy widząc daleko idące zmiany w statystykach zdarzeń i redukcji kosztów u swoich konkurentów decydują się na udział w profesjonalnie przeprowadzanych szkoleniach.  

Metoda szkoleń Test & Training, oparta jest na zasadzie nauki poprzez osobiste doświadczenie sytuacji zagrożenia. Szkolenia odbywa się  w warunkach, które w kontrolowany i bezpieczny sposób symulują rzeczywiste zagrożenia na drodze. Specjalnie przygotowany tor, wyposażony w m. in. maty poślizgowe, umożliwia kierowcom nabywać umiejętności zapobiegania oraz radzenia sobie w sytuacjach ekstremalnych. Dzięki temu szkoleniu kursanci uczą się jak utrzymać kontrolę nad pojazdem, a w niebezpieczeństwie jak opanować samochód lub przynajmniej ograniczyć ewentualne straty.

Kierowcy uczą się także jak skutecznie korzystać z pomocy elektronicznych systemów bezpieczeństwa. Jak wskazują statystyki chociaż 80% kierowców wie co to jest system ABS,  to przerażająca mniejszość potrafi się z tym systemem obchodzić w praktyce. Co więcej, wielu kierowców nie rozumie działania bardziej zaawansowanych systemów.

Prowadzenie cysterny przypomina jazdę samochodem, w którego bagażniku przetacza się ciężka stalowa kula. Dlatego szczególnie ważne jest, aby nauczyć kierowców, którzy przesiadają się z samochodu ciężarowego do cysterny, że jest ona pojazdem bardziej wrażliwym i gwałtowniej reaguje na wszelkie działania kierowcy. Podczas hamowania  i przyśpieszania płyn zgromadzony w zbiorniku, przemieszcza się zmieniając środek ciężkości pojazdu. Dlatego tak ciężko utrzymać jego stabilność.
– Jako jedyni w Polsce oferujemy dla kierowców cystern treningi atestowane przez koncerny paliwowe. Zapotrzebowanie na wysokiej jakości kursy praktyczne i teoretyczne stale rośnie.  Tylko poprzez połączenie tych dwóch form szkoleniowych można realnie wpłynąć na wyobraźnię kierowców, a przez to na zmianę ich zachowań – podsumowuje Kucharko.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili