23.6 C
Warszawa
sobota, 18 maja, 2024

Transport kolejowy zaczyna przegrywać z drogowym

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 27 lutego 2009 r. w połowie grudnia wejdzie w życie zmieniony taryfikator stawek dostępu do infrastruktury kolejowej. Wprowadza on dwie podstawowe opłaty: dla pociągów pasażerskich i towarowych, znosząc preferencyjne stawki dla przewozów intermodalnych, inaczej kombinowanych (towar pokonuje część trasy koleją, a część — innym środkiem transportu).

Jak zniesienie stawek preferencyjnych wpłynie na przyszłość transportu intermodalnego?

— Taki transport ma świetną przyszłość ze względu na rosnącą wymianę handlową między kontynentami i rozwój portów morskich. Jednak są obawy, jak na tym rozwoju skorzysta transport kolejowy w Polsce. Nie sprzyja mu bowiem infrastruktura, zdecydowanie gorsza niż drogowa. Zniesienie preferencyjnych stawek w dostępie do torów też nie wpłynie na niego korzystnie — uważa Adrian Furgalski, dyrektor w zespole dostawców gospodarczych TOR.

Intermodal to tylko około 2 proc. towarów przewiezionych koleją, dlatego stawki za jego przewóz nie mogły wpłynąć znacząco na resztę przewozów. Poza tym około 70 proc. tego transportu w Polsce to przewozy międzynarodowe. 

Źródło: pb.pl

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
315ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili