22.9 C
Warszawa
środa, 22 maja, 2024

Szybkie koleje to wyzwanie cywilizacyjne

Minister C. Grabarczyk przypomniał, że decyzja polityczna o pracach nad studium kolei dużych prędkości zawarta była w exposé Premiera Donalda Tuska. Jest to projekt stanowiący wyzwanie dla polskich inżynierów i wykonawców. Korzyści z budowy linii kolei dużych prędkości będą czerpać nie tylko mieszkańcy miast przez, które przebiegać będzie linia, ale także – dzięki zmodernizowanym liniom kolejowym –  również mieszkańcy innych regionów naszego kraju – stwierdził szef resortu infrastruktury.
 
Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski powiedział, że szczególnie mieszkańcy Mazowsza potrzebują nowoczesnych rozwiązań transportowych, takich jak koleje dużych prędkości. Wyraził nadzieję, że transport szynowy w większym niż dotychczas stopniu wspomagać będzie transport drogowy i lotniczy.
 
Bartłomiej Kolipiński – dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego podkreślił, że program budowy kolei dużych prędkości został zapisany w „Strategii rozwoju województwa do 2020 roku”. Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę wyrażającą poparcie dla tego przedsięwzięcia.
 
Pełnomocnik zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe ds. budowy kolei dużych prędkości dr Bogdan Ciszewski zwrócił uwagę, że tego typu koleje nie są elitarne, ale dostępne będą dla wszystkich. Przy budowie kolei dużych prędkości stosowane będą wypróbowane na świecie rozwiązania techniczne i technologiczne.
 
Przetarg na wykonanie studium wykonalności kolei dużych prędkości powinien zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. W latach 2013-2014 rozpoczną się prace budowlane. Pierwszy odcinek KDP powinien zostać oddany do użytku na przełomie 2018-2019 roku. Cała inwestycja będzie zakończona pod koniec 2020 roku.
 
Debata publiczna, która odbyła się 2 października br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie była czwartą i ostatnią z cyklu debat odbywających się w ramach konsultacji społecznych programu kolei dużych prędkości. Wcześniejsze odbyły się: 15 września br. w Łodzi, 22 września br. w Poznaniu i 30 września br. we Wrocławiu. 

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili