2.2 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Szerokiej drogi, MetOp-C

  • Kompleksowy program testów rozpocznie się w styczniu w ESA/ESTE 
  • Start zaplanowano na październik 2018 r.


""


Airbus Defence and Space, druga największa firma na świecie, wysłał w pierwszą podróż moduł instrumentów naukowych MetOp-C, nowego europejskiego satelity meteorologicznego. Moduł o wadze około 2,1 tony zawiera dziesięć instrumentów pomiarowych wraz z ich systemami kontrolnymi. Są to systemy to wydawania poleceń i monitorowania instrumentów, formatowania danych, szyfrowania i przechowywania ich oraz transmitowania ich na Ziemię.


W ciągu najbliższych sześciu miesięcy moduł instrumentów naukowych (payload module, PLM) będzie testowany w warunkach kosmicznych w Centrum Badań i Technologii Kosmicznych (ESTEC) Europejskiej agencji Kosmicznej (ESA) w Noordwijk w Holandii. Około 30 pracowników Airbus Defence and Space z zakładów w Friedrichshafen przeprowadzi kompleksowe próby modułu PLM trzeciego i ostatniego satelity MetOp pierwszej generacji. Moduł uda się następnie w kolejną podróż, do zakładów Airbus Defence and Space w Tuluzie, gdzie dołączy do modułu serwisowego (service module, SVM). Moduł serwisowy zawiera główny komputer, systemy kontroli wysokości i temperatury, a także systemy do sterowania komunikacją ze stacją naziemną. Start MetOp-C jest obecnie planowany na październik 2018 roku.


MetOp to seria satelitów meteorologicznych, które okrążają Ziemię po orbicie polarnej na wysokości około 800 kilometrów. Pierwszy satelita z tej serii, MetOp-A, został wystrzelony 19 października 2006, a 17 września 2012 roku dołączył do niego MetOp-B. Od tego czasu obie „stacje pogodowe” prawidłowo funkcjonują w przestrzeni kosmicznej.


MetOp to bardzo wszechstronny satelita. Na przykład skaner na podczerwień zapewnia niezwykle dokładne, trójwymiarowe dane o rozkładzie temperatur i wilgotności w ziemskiej atmosferze. Pozwala to wykrywać zbliżające się sztormy z kilkugodzinnym wyprzedzeniem. Instrument może również gromadzić dane o gazach cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, tlenek węgla lub metan w 8400 kanałach widmowych. Do zadań MetOp należy też pomiar wiatrów nad powierzchnią oceanów, obserwacja pokrywy lodowej na morzach oraz monitorowanie warstwy ozonowej w stratosferze. MetOp transmituje również inne sygnały: satelita odbiera dane ze statków, boi i stacji badawczych, a także sygnały od ludzi znajdujących się w niebezpieczeństwie.


Konstelacja MetOp działa w ramach Systemu Polarnego EUMETSAT (EPS) i stanowi część globalnej sieci satelitów meteorologicznych stworzonej we współpracy z Amerykańską Narodową Służbą Oceaniczną i Meteorologiczną (NOAA), która dostarcza również niektóre instrumenty. Satelity z serii MetOp zostały opracowane wspólnie przez Europejską Organizację Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT) i ESA. Satelity MetOp są obsługiwane przez EUMETSAT i zostały zbudowane pod kierunkiem Airbus Defence and Space.

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili