Szanse dla małych lotnisk

Do dziś inwestycji na lotniskach użytku wyłącznego nie wolno finansować ze środków publicznych, a jedynie z prywatnych. Ograniczony dostęp do pieniędzy i brak wparcia ze strony państwa wpływa na pogarszanie się stanu ich infrastruktury, która jest wyeksploatowana. Zmiany w prawie lotniczym pozwolą wykorzystać publiczne pieniądze na ich modernizację, ale tylko w przypadku, kiedy będą służyły lokalnym społecznościom oraz przyczynią się do ogólnego rozwoju transportu publicznego.

„Remonty to jedyna szansa na utrzymanie lotnisk, inaczej ich tereny zajmą deweloperzy, którzy zaczną budować kolejne osiedla. Samo odblokowanie pieniędzy publicznych nie spowoduje, że będziemy dysponowali wystarczającymi środkami na modernizację. Do tego potrzebne są także pieniądze prywatnych inwestorów. Dzięki nim mamy między innymi nowy pas w Piotrkowie Trybunalskim” – twierdzi Piotr Niewiarowski, sekretarz generalny Aeroklubu Polskiego.

Koszt wyremontowania jednego lotniska to około 20 mln zł — w tej kwocie mieści się budowa pasa, drogi kołowania oraz stacji paliw. Modernizacja infrastruktury wszystkich lotnisk użytku wyłącznego pochłonęłaby ponad 500 mln zł. 

Źródło: pb.pl

Powiązane Artykuły

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
316ObserwującyObserwuj
318ObserwującyObserwuj
spot_img

Praca w Motorola Supply Chain & Procurement, czyli jak wygląda bycie Motorolaninem

Przyświeca nam jeden cel – pomagać innym, aby w najważniejszych momentach stawali na wysokości swoich zadań. Wartości firmy są dla nas fundamentem wszystkich działań....

Z ostantiej chwili