20.9 C
Warszawa
wtorek, 9 sierpnia, 2022

System FleetBoard

System FleetBoard dostarczający na bieżąco komplet informacji o pojeździe zainstalowano już w ponad 20 tys. samochodów.

FleetBoard to system firmy DaimlerChrysler, wszedł na rynek w roku 2000. Od tamtej pory skorzystało z niego ponad 800 firm i zainstalowano go w przeszło 20 tysiącach pojazdów. 

Po zainstalowaniu systemu na stronie internetowej, użytkownik uzyskuje komplet danych o pojazdach, tj. aktualnej pozycji samochodów, długości trasy, czasu jazdy i postojów, prędkości i zużycia paliwa. Co więcej system diagnozuje aktualny stan ciężarówki i podaje orientacyjne terminy przeglądów poszczególnych zespołów: silnika, skrzyni biegów, hamulców oraz przeglądów ogólnych. Dodatkowo  dane o częstości zmian biegów oraz częstości i intensywności hamowania pozwalają na ocenę stylu jazdy kierowcy.

Informacje docierają do użytkownika w czytelnej, uporządkowanej formie, co ułatwia ich wykorzystanie szczegółowość przetwarzanie. Korzyści to przede wszystkim oszczędności na paliwie, przeciętnie od 5 do 10% na pojazd, dodatkowo stale monitorowanie sposobu jazdy kierowcy, pozwala wychwycić najczęstsze błędy i szybko je poprawić.

Wkrótce system zostanie wzbogacony o możliwość monitorowania stanu naczepy. Chodzi głównie o chłodnie, w których mierzona będzie temperatura wewnątrz nadwozia, a także częstość otwierania drzwi. Ponadto monitorowane będzie ciśnienie w oponach. W Polsce z systemu korzysta na razie kilku przewoźników. Założenie go kosztuje około 1800 euro na ciężarówkę, oraz 50 euro miesięcznie za obsługę. 
MICHAŁ KIJ

Więcej: Auto Transport, 12.04.2006

Poprzedni artykułMożliwe zniesienie embarga
Następny artykułGeneralny Pomiar Ruchu

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jesteśmy również na

4,159FaniLubię
319ObserwującyObserwuj
275ObserwującyObserwuj
spot_img

Z ostantiej chwili