System FleetBoard

System FleetBoard dostarczający na bieżąco komplet informacji o pojeździe zainstalowano już w ponad 20 tys. samochodów.

FleetBoard to system firmy DaimlerChrysler, wszedł na rynek w roku 2000. Od tamtej pory skorzystało z niego ponad 800 firm i zainstalowano go w przeszło 20 tysiącach pojazdów. 

Po zainstalowaniu systemu na stronie internetowej, użytkownik uzyskuje komplet danych o pojazdach, tj. aktualnej pozycji samochodów, długości trasy, czasu jazdy i postojów, prędkości i zużycia paliwa. Co więcej system diagnozuje aktualny stan ciężarówki i podaje orientacyjne terminy przeglądów poszczególnych zespołów: silnika, skrzyni biegów, hamulców oraz przeglądów ogólnych. Dodatkowo  dane o częstości zmian biegów oraz częstości i intensywności hamowania pozwalają na ocenę stylu jazdy kierowcy.

Informacje docierają do użytkownika w czytelnej, uporządkowanej formie, co ułatwia ich wykorzystanie szczegółowość przetwarzanie. Korzyści to przede wszystkim oszczędności na paliwie, przeciętnie od 5 do 10% na pojazd, dodatkowo stale monitorowanie sposobu jazdy kierowcy, pozwala wychwycić najczęstsze błędy i szybko je poprawić.

Wkrótce system zostanie wzbogacony o możliwość monitorowania stanu naczepy. Chodzi głównie o chłodnie, w których mierzona będzie temperatura wewnątrz nadwozia, a także częstość otwierania drzwi. Ponadto monitorowane będzie ciśnienie w oponach. W Polsce z systemu korzysta na razie kilku przewoźników. Założenie go kosztuje około 1800 euro na ciężarówkę, oraz 50 euro miesięcznie za obsługę. 
MICHAŁ KIJ

Więcej: Auto Transport, 12.04.2006

Poprzedni artykuł
Następny artykuł